Alfons Zgrzebniok jest bohaterem wystawy, którą obejrzeć można w Urzędzie Marszałkowskim na Ostrówku . Rok 2017 jest w województwie opolskim rokiem Alfonsa Zgrzebnioka – tak zdecydowali radni sejmiku.
Urodzony w 1891 r. Dziergowicach Zgrzebniok walczył o powrót Górnego Śląska do Polski. Był współorganizatorem Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska, a później jej komendantem. Stanął na czele I powstania śląskiego, które wybuchło w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 r. i objęło tereny powiatu rybnickiego i pszczyńskiego oraz część okręgu przemysłowego. Komendantem ds. wojskowych pozostał także podczas drugiego powstania śląskiego (w sierpniu 1920 r.).
-Rodzice chcieli by został księdzem dlatego studia we Wrocławiu rozpoczął od seminarium – mimo iż ksiądz Brandys, dziergowicki proboszcz, miał powiedzieć Eleonorze Zgrzebniokowej: „Z tego pani synka to duchownego nie będzie, ponieważ on bardziej niż do modlitwy nadaje się do komenderowania, dyrygowania. On ma więcej w sobie wojskowego niż kapłana.” Niewiele straciła ta rodzina i Alfons Zgrzebniok także- po tym jak się ożenił zyskał w rodzinie trzech księży, ponieważ aż trzech braci jego żony było duchownymi – opowiada historyk dr Adriana Dawid z Uniewrsytetu Opolskiego.
Osiemdziesiąt lat po śmierci wystawa przypomina tę niezwykle barwną postać, której życie mogłoby posłużyc za scenariusz sensacyjnego filmu.
Wystawa z Opola pojedzie do Muzeum Niepodległosci do Warszawy.