Kolej zapowiada remonty kilku tras kolejowych na Opolszczyźnie, chodzi o trasy Opole Zachodnie–Kędzierzyn-Koźle, Kluczbork-Opole-Nysa, Nysa-Brzeg. W ramach remontu trasy kolejowej Opole –Kluczbork, ma też zostać wyremontowany węzeł kolejowy w Jełowej.
Na projekt modernizacji węzła kolejowego w Jełowej, zarząd województwa zarezerwował kwotę 6 milionów euro z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Dzięki temu po blisko dwudziestu latach pociągi maja wrócić na linię kolejową Jełowa-Murów.
Modernizacja linii kolejowej Jełowa-Murów, jest też związana z trwającą rozbudową tartaku w Murowie. W pierwszej kolejności na trasę wrócą pociągi towarowe tak, aby większą część drewna można było transportować koleją. Prace na tej linii mają rozpocząć się w przyszłym roku a zakończyć w 2017 roku, tak jak rozbudowa tartaku w Murowie.
Remontu doczeka się w końcu trasa Opole –Nysa, fatalny stan torów i infrastruktury powoduje, iż szynobus na przejechanie 50 kilometrowego odcinka potrzebuje 1,5 godziny. Niewiele lepiej jest na trasie Brzeg-Nysa (1 godzina) i Opole Kluczbork (54 minuty).
Na wiosnę przyszłego roku prace mają się rozpocząć na trasie Opole-Kluczbork, następnie prace przeniosą się na trasę Opole-Nysa i na końcu remontowi poddana zostanie trasa Nysa-Brzeg. Zakres prac będzie obejmował: wymianę szyn i podkładów, urządzeń sterujących ruchem oraz naprawę peronów.
Podróżni będą musieli liczyć się z utrudnieniami na powyższych trasach, zapewne będzie wprowadzona czasowa komunikacja zastępcza. Po zakończeniu remontów, skróceniu ulegną czasy podróży na poszczególnych trasach. Najbardziej odczują to podróżni na trasie Opole –Nysa, gdzie podróż ma się skrócić o 30 minut, na pozostałych dwóch trasach o 15 minut.
27 milionów euro z Regionalnego Programu Operacyjnego zostanie przekazane przez województwo opolskie na remonty tych 3 linii kolejowych, pozostałą kwotę wykładają spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. Pracę mają zakończyć się do końca 2020 roku.
Dziś pojawiła się informacja, że trasa Opole-Kędzierzyn-Koźle też będzie remontowana. Dodatkowo przy okazji remontu tej trasy kolejowej, mają zostać wybudowane dwa dodatkowe perony na stacji Opole Główne. Natomiast z Opola Głównego do Opola Zachodniego ma powstać trzeci tor tak, aby rozładować ruch w kierunku Wrocławia.
Koszt tej inwestycji szacowany jest przez PKP PLK na 300 milionów złotych. Po remoncie pociągi na tej trasie będą mogły poruszać się z prędkością 160 km/h. Rewitalizacja trasy Opole– Kędzierzyn-Koźle jest zapisana w Kontrakcie Terytorialnym Województwa Opolskiego, prace na tej trasie mają zakończyć się w 2018 r.
PKP Polskie Linie Kolejowe myślą też o rewitalizacji trasy z Opola do Wrocławia przez Czarnowąsy i Jelcz Miłoszyce.
*****
PKP w końcu zaczyna nadrabiać wieloletnie zaniedbania w infrastrukturze. Brak remontów torowisk doprowadził do wydłużenia czasu podróży na wielu odcinkach, część z nich została zlikwidowana. W tej chwili chcąc to nadrobić trzeba wydać znacznie większe pieniądze, niż miałoby to miejsce, jeśli przeprowadzane by były regularne remonty.
Zastanawiające jest też, że podawany jest wszędzie czas zakończenia remontów, a nigdzie nie ma jeszcze podanych dokładnych terminów rozpoczęcia prac remontowych. Przekonaliśmy się niejednokrotnie, że terminy podawane przez PKP są kilkukrotnie przekładane przykład: remont dworca w Opolu, czy remont trasy Opole-Zawadzkie.
Równie ciekawa jest koncepcja budowy trzeciego toru między Opolem Głównym a Zachodnim, czy jest na tyle miejsca na moście kolejowym, aby zbudować trzeci tor, a może w rachubę wchodzi budowa drugiej przeprawy przez Odrę. Oby, choć jeden z tych terminów został dotrzymany przez PKP, wtedy rzeczywiście podróżni będą mogli powiedzieć, że kolej wjechała na odpowiednie tory.