Fakt, że Starostwo Powiatowe w Opolu nie chce prądu z Elektrowni Opole, nie ma u podstaw jakiegoś uprzedzenia względem Elektrowni, bo nie chce też prądu z Elektrowni: Bełchatów, Turów etc. W trosce o środowisko Starostwo chce po prostu korzystać z prądu ekologicznego, a za taki nie uznaje chyba prądu z elektrowni spalających węgiel.

Starostwo postanowiło zapewnić sobie swój własny, ekologiczny prąd. W tym celu na budynku będącym siedzibą Starostwa (róg opolskich ulic 1 Maja i Reymonta), zainstalowane mają być 73 panele fotowoltaiczne, czyli panele wytwarzające prąd ze światła słonecznego. W języku fachowym panele te nazywają się: "Moduły fotowoltaiczne PV 250Wp, mono- lub polikrystaliczne".

Jeśli dobrze zrozumiałem dokumentację, to prąd z paneli będzie prądem stałym, ale dzięki inwerterowi trójfazowemu zostanie przetworzony na prąd zmienny o napięciu 400V. Instalacja ma produkować tyle prądu, by wystarczyło go na potrzeby budynku Starostwa (moc szczytowa to 17 kW). Nie mają powstawać nadwyżki, które trzeba by odprowadzać do sieci. Zapewni to zainstalowanie odpowiedniej automatyki sterującej.

Na zdjęciu poniżej pokazany jest budynek Starostwa widziany od strony ul. 1 Maja, czyli od strony znajdującego się po przeciwnej stronie ulicy sklepu Biedronka. Dach na budynku Starostwa jest od strony ul. 1 Maja stromy. Ta stroma część dachu pokryta jest blachą miedzianą i wystawiona jest na południe. Na tej połaci dachu ma być umieszczona część paneli.

Panele umieszczone na stromej części dachu będą widoczne z ulicy (skoro ta część dachu jest widoczna z ulicy). Ponieważ budynek Starostwa jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków, to takie zmiany jego wyglądu wymagały zgody konserwatora zabytków. Mgr Elżbieta Molak, reprezentująca Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zaakceptowała wstępnie tę inwestycję.

Dalsza część dachu, niewidoczna z ulicy, jest pokryta papą i prawie płaska, więc ustawiane na niej panele będą wymagały odpowiednich stojaków (fachowo: "dedykowana konstrukcja wsporcza aluminiowo-stalowa").

Starostwo ma w sprawie fotowoltaiki ambitniejsze plany, niż sam tylko budynek przy rogu ulic 1 Maja i Reymonta. Plany są także w stosunku do budynku przy ul. Książąt Opolskich 27 (budynek koło ronda, w którym kiedyś był wydział komunikacji). Planowana jest też fotowoltaika na budynku przy ul. Korczaka 1 w Tarnowie Opolskim oraz na budynku przy ul. Zamkowej 2 w Prószkowie.

Nie jest dla mnie zrozumiałe, dlaczego w projekcie mówi się, że fotowoltaikę będzie się instalować "(…) w celu ograniczenia niskiej emisji w jednostkach organizacyjnych Powiatu Opolskiego". Przecież ta fotowoltaika ma umożliwić rezygnację z prądu z elektrowni. Elektrowni nie zalicza się chyba do niskiej emisji. No ale ten projekt robili fachowcy, a ja jestem w sprawach prądu ignorantem, więc nie muszę wszystkiego rozumieć.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info