Prawa pacjentki (pacjentów też) w szpitalu

Każdemu pacjentowi, który trafi do szpitala, przysługują te same prawa. Oto podstawowe prawa, które przysługują Ci, gdy będziesz leczona w warunkach szpitalnych:

1. Prawo do intymności i godności – gdy trafisz do szpitala masz prawo do życzliwego i kulturalnego traktowania przez lekarzy i personel. Możesz nie zgodzić się na obecność przy porodzie czy przy innych zabiegach medycznych studentów medycyny, a nawet na ich obecność przy obchodzie lekarskim.

2. Prawo do informacji – każdy pacjent powinien być na bieżąco informowany o przebiegu leczenia, oczekiwanych rezultatach czy skutkach ubocznych leczenia. Masz prawo wiedzieć kto jest Twoim lekarzem oraz pytać o wszystko co Cię niepokoi.

3. Prawo do zgody na zabiegi medyczne – w każdej chwili możesz nie zgodzić się na operację, nawet jeżeli zgoda na zabieg została już podpisana. Masz prawo pytać o celowość podawania leków oraz o powody wszystkich zabiegów podejmowanych wobec Ciebie i Twoich bliskich.

4. Prawo do obecności i opieki wykonywanej przez bliską osobę – bliską osobą jest nie tylko małżonek czy rodzic, ale także bliska przyjaciółka, co oczywiście nie zwalnia personelu z opieki nad Tobą. Powinnaś wiedzieć, że bliska osoba ma prawo przebywać przy Tobie nawet 24 godziny na dobę.

5. Tajemnica lekarska – wszelkie informacje o przebytych chorobach, dotyczące zdrowia i leczenia, faktów z życia prywatnego, rodzinnego, seksualnego i zawodowego, które powierzyłaś personelowi szpitalnemu, nie mogą być publicznie ujawniane ani być tematem publicznych plotek czy komentarzy.

6. Prawo do wglądu w dokumentację medyczną Twojej choroby – każdy szpital ma obowiązek udzielenia Ci wszystkich potrzebnych informacji i dokumentów związanych z przebiegiem Twojego leczenia. Koszty kopii dokumentacji będziesz musiała ponieść sama.

7. Prawo do świadczeń w nagłych przypadkach – w takiej sytuacji masz prawo do niezwłocznego uzyskania opieki medycznej, także od tego Zakładu Opieki Zdrowotnej (np. prywatnej przychodni), który nie zawarł umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z Narodowym Funduszem Zdrowia.

8. Przejazd środkami transportu sanitarnego – jeśli jest nagła potrzeba zachowania ciągłości leczenia czy konieczności udzielenia natychmiastowej hospitalizacji, masz prawo do transportu (także lotniczego) do najbliższego zakładu opieki zdrowotnej, udzielającego świadczeń we właściwym zakresie, tam i z powrotem.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info