W gminie Turawa trwają wybory do Młodzieżowej Rady Gminy Turawa (MRGT). Będzie to VI kadencja MRGT (lata 2015-2017). Młodzieżowym radnym może zostać mieszkaniec gminy w wieku 14-28 lat. Musi on zebrać podpisy dziesięciu popierających jego kandydaturę wyborców, którymi są mieszkańcy gminy, mający ukończone 15 lat. Na podstawie zweryfikowanych list z podpisami w dniu 9 kwietnia ustalony zostanie skład rady.

Kadencje młodzieżowej rady gminy są dwuletnie, więc łatwo policzyć, że minione pięć kadencji oznacza dziesięciolecie MRGT. Młodzieżowa rada wkroczyła więc w drugie dziesięciolecie swej pracy. Z tej okazji należałoby się chyba jakieś podsumowanie.

Różne młodzieżowe rady, sejmiki etc., bywają niestety często tworami nieco fasadowymi. Nie prowadzą znaczącej działalności. Są głównie dekoracją. Z pewnością nie jest tak w przypadku Młodzieżowej Rady Gminy Turawa. Ona rzeczywiście działa i nie ukrywam, że jestem tym zadziwiony.

W minionych dziesięciu latach MRGT organizowała szereg imprez. W 2014 roku odbyła się np. IX edycja Otwartego Konkursu Piosenki "Nas łączy muzyka". Konkurs ten MRGT prowadzi więc niemal od początku swego istnienia. Obecnie biorą w nim udział soliści i zespoły nie tylko z gminy Turawa, ale także spoza niej. Jest to ważna lokalna impreza.

MRGT jest też organizatorem Otwartego Turnieju Tenisa Stołowego "Ping Pong w Turawie". W 2014 roku odbyła się IX edycja tego turnieju, więc on także prowadzony jest niemal od początku istnienia MRGT.

MRGT jest też organizatorem: projekcji filmów – „Kino pod gwiazdami”, warsztatów kulinarnych, warsztatów komputerowych, rajdu rowerowego „Ani autem, ani na skuterze nie jest tak fajnie jak na rowerze”, konkursu fotograficznego „Fotka zza płotka”, wakacyjnych turniejów piłki nożnej, turniejów siatkówki plażowej, majówek w domu dziecka etc. Bywają gminy, w których gminny ośrodek kultury z kilkoma etatami, nie może pochwalić się taką działalnością. A przecież w Turawie robią to młodzi społecznicy!

Młodzieżowe rady gmin (miast) mogą od 2001 roku powstawać w oparciu o artykuł 5b ustawy o samorządzie gminnym. Wspomniany artykuł głosi:

  1. Gmina podejmuje działania na rzecz wspierania i upowszechniania idei samorządowej wśród mieszkańców gminy, w tym zwłaszcza wśród młodzieży.
  2. Rada gminy na wniosek zainteresowanych środowisk może wyrazić zgodę na utworzenie młodzieżowej rady gminy mającej charakter konsultacyjny.
  3. Rada gminy, powołując młodzieżową radę gminy, nadaje jej statut określający tryb wyboru jej członków i zasady działania.

Podjąłem próbę ustalenia, jak wygląda sprawa z młodzieżowymi radami gminy w Opolu i Powiecie Opolskim. Nie natrafiłem na żadne ślady choćby prób utworzenia takich rad w gminach: Dąbrowa, Tułowice, Komprachcice, Prószków, Łubniany, Ozimek, Murów, Popielów. W Chrząstowicach i Niemodlinie przymierzano się do utworzenia młodzieżowych rad, ale na przymierzaniu się skończyło. W Dobrzeniu Wielkim taką młodzieżową radę utworzono w 2011 roku, ale chyba zamarła ona już w pierwszej kadencji. W Tarnowie Opolskim udało się trzy lata temu utworzyć młodzieżową radę, jednak nie ma sygnałów o jej szerszej działalności. W Opolu rada działa, ale nieporównanie mniej ambitnie niż w gminie Turawa (a przecież jest pewna różnica wielkości między Opolem a gminą Turawa).

Sam nie mam pojęcia dlaczego w gminie Turawa udało się coś, co nie powinno było się udać i zwykle nie udaje się. Czy jest to zasługa Sebastiana Klotki, przewodniczącego MRGT w I, II i III kadencji? Czy miał on tak wyraźne cechy przywódcze i tak duży talent organizacyjny, że po prostu się udało? A może w Urzędzie Gminy Turawa był jakiś taki szczególnie życzliwy klimat? A może jedno i drugie i jeszcze wiele innych?

Powstaje wiele prac magisterskich poświęconych tematom, które nawet przy maksimum dobrej woli trudno uznać za istotne. Czy nie mógłby ktoś, w ramach pracy magisterskiej, udokumentować tego, co zrobiła Młodzieżowa Rada Gminy Turawa w minionych dziesięciu latach i zanalizować, dlaczego akurat im się udało? Sam byłbym ciekaw takiej pracy.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info