W Świerklach, gdzie ma powstać druga co do wielkości szklarnia w Europie, podczas prac ziemnych natknięto się na złoża torfu oraz węgla kamiennego. Przypomnijmy, że chodzi o 246 hektarów, gruntów położonych w obrębach wsi Świerkle, Brzezie i w gminie Dobrzeń Wielki oraz w obrębie Biadacz, gmina Łubniany.

Według najnowszych badań opracowanych przez jedną z firm geodezyjnych, na terenie przyszłego kompleksu Świerkle stwierdzono złoża torfu oraz węgla kamiennego. Pod warstwą ziemi na głębokości ok. 1 metra odkryto złoża torfu.

Ze względów na cechy genetyczne wyróżnia się torfy: niskie, wysokie i przejściowe.
Najbardziej zasobne w składniki pokarmowe są torfy typu niskiego występujące w dolinach rzek, w obniżeniach terenowych oraz na brzegach jezior. Torfy typu wysokiego są ubogie w składniki pokarmowe i występują na wododziałach, natomiast torfy przejściowe charakteryzują się cechami obu typów łącznie. W przypadku Świerkli mowa jest o torfach przejściowych.

Szykuje się dobry interes dla Gospodarstwa Ogrodnicze T. Mularski Sp. Z o. o., nabywcy ziemi. Koszt wyprodukowania worka dobrej ziemi to koszt 1,4 zł za worek 50 litrowy, w detalu ten worek to kosztuje już 12 zł.

Okazuje się, że podczas tych samych badań na części działek odkryto złoża węgla kamiennego. Do tej pory o złożach węgla kamiennego w rejonie gminy Dobrzeń Wielki mówiło się, że są w rejonie Siołkowic, teraz może się to zmienić.

W tej chwili nie wiemy z jakimi pokładami torfu i węgla kamiennego mamy do czynienia. Nasuwa się pytanie czy w związku ze znalezieniem złóż w rejonie gdzie ma powstać największa szklarnia w Polsce, nie powstanie np. kopalnia. Czy Gospodarstwo Ogrodnicze T. Mularski będzie dalej zainteresowane budową szklarni? 

Próbowaliśmy się skontaktować z inwestorem, niestety bezskutecznie, wysłaliśmy też pytania drogą mailową, ale do chwili obecnej nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Jeśli będziemy wiedzieć coś więcej w tej sprawie, na pewno Państwa poinformujemy.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info