Cudaki, czyli zespół żonglersko-cyrkowy powstał w 2001 roku w GOK-u w Dobrzeniu Wielkim. W tym czasie przez grupę przewinęło się ponad 300 osób. W zależności od lat grupa liczyła od kilkunastu do nawet 40 osób. Uczestniczyli w wielu warsztatach żonglerskich (Kraków, Wrocław, Toruń).
Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu, nie ma żadnych ograniczeń wiekowych każdy może spróbować swoich sił. Cały urok tej dyscypliny polega na tym, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Instruktorem grupy jest Grażyna Chmielowicz, która ukończyła Państwowe Studium Cyrkowe w Julinku. Sama również występowała w cyrku przez 18 lat, była też nauczycielką wychowania fizycznego w szkole.
Z własnego doświadczenia wie, że każdy może w tej dyscyplina znaleźć coś dla siebie. Pracowała z dziećmi z upośledzeniem umysłowym oraz z dziećmi w wieku przedszkolnym a nawet ze starszymi osobami i każda grupa znalazła coś odpowiedniego dla siebie.
W tej chwili grupa zajmuje się głownie żonglerką ze względu na warunki, ćwiczenia można wykonywać tylko w parterze. Typowa żonglerka to piłeczki, maczugi i kółka, nie ma się, co oszukiwać, ale wymaga to cierpliwości, której dzieciom niestety z reguły brakuje. Najczęściej bywa tak, jeśli ktoś już wyuczy się żonglerki trzema piłeczkami, to na tym kończy mu się zapał i nie chce bardziej rozwijać się w tym kierunku.
Żonglerka potrafi w doskonały sposób korygować wszelkie wady u dzieci takie jak: dysleksja, dysgrafia, problemy z czytaniem. Jest to gimnastyka mózgu, były przykłady z zajęć, że dzieci dzięki uczestniczeniu w zajęciach lepiej radziły sobie z czytaniem w szkole. Miałam też przypadki dzieci z tikami, gdzie były leczone i nie dawało to rezultatów, a po 3 miesiącach zajęć z żonglerki dzieciom tiki znikały. Sama mogę to potwierdzić na własnym przykładzie, bo też miałam tego typu problem.
Każdy może znaleźć coś dla siebie, jeśli nie chce uczyć się żonglerki może spróbować nauki na monocyklu, czyli jazdy na jednokołowym rowerze. Na zajęciach dzieci uczą się koncentracji, którą mogą później wykorzystać np. w szkole.
Podczas żonglerki skupiamy się na piłeczkach będących w górze, nie patrzymy na ręce. Dzięki temu poszerzamy widzenie peryferyjne. Dodatkowo w trakcie nauki setki razy zapewne będziemy musieli wykonać skłon, aby podnieść z ziemi piłeczkę czy maczugę, czyli kolejny wysiłek fizyczny.
Najbardziej chyba znaną osobą w grupie Cudaków jest Krzysztof Riewold, który był uczestnikiem IV edycji programu telewizyjnego „Mam Talent”, gdzie dotarł aż do półfinału. Walkę o finał przegrała z zawodowym iluzjonistą.
Z grupą związany jest od 10 lat, pomaga również pani Grażynie Chmielowicz i doskonali sztukę kuglarską, jaką jest diabolo. Mała klepsydra (diabolo), którą kieruje się za pomocą dwóch kijków połączonych sznurkiem. Sztuka ta ma blisko 4000 lat i wywodzi się z Chin. Jest bardzo popularna w Europie zachodniej. Zabawa polega na napędzaniu diabolo przy pomocy sznurka rozpiętego pomiędzy kijkami, a następnie m.in. podrzucaniu diabolo, owijaniu i odwijaniu sznurka wokół diabolo i innych sztuczkach.
Największym problemem są warunki lokalowe, wszyscy czekają z utęsknieniem na remont GOK-u. Szczególnie doskwiera brak szatni oraz magazynu na sprzęt. W tej chwili cały sprzęt gromadzony jest w jednym małym pokoiku.
Najbliższe imprezy, w których zaprezentuje się grupa „Cudaki” to: 12 kwietnia w Przeglądzie Zespołów Dziecięcych i Młodzieżowych gminy Dobrzeń Wielki. Natomiast w dniach 23 i 24 maja w VII Ogólnopolskim Dziecięco-Młodzieżowym Festiwalu sztuki Cyrkowej.
Jeśli chcesz, aby twe dziecko nauczyło się żonglować piłeczkami, chustkami, obręczami, maczugami, „kręcić diabolo”, jeździć na monocyklu, zapisz je do „ Cudaków”.
Żonglowanie wpływa na koncentrację i koordynację ruchu, uaktywnienia i synchronizuje pracę półkul mózgowych a co za tym idzie wpływa na poprawę wyników w nauce. Kształtuje cierpliwość, podnosi poziom pewności siebie, swoich umiejętności, relaksuje, wycisza.
Zajęcia odbywają się w każdy poniedziałek i środę w godzinach 16:00 do 17:30, każda osoba chcąca rozwijać swoje umiejętności i zainteresowania jest mile widziana. Zapraszamy.