Odbyła się kolejna inicjatywa pn. Lekcja żywej historii z projektu „Ładne kwiatki – Ale kultura”. Mieszkańcy Kaniowa zapoznali się z kulturą rycerską. A także uczestniczyli w warsztatach malowania ceramiki i lepienia z gliny.
Uczestnicy przedsięwzięcia poznali zwyczaje i kulturę z czasów wojny francusko-indiańskiej. Stanowisko przygotował mieszkaniec Kaniowa, który prezentował stroje, broń i monety z tamtego okresu.
Zainteresowani mogli zapoznać się z różnymi rodzajami szabli i łuków. Nie zabrakło także możliwości do przymierzenia zbroi czy strojów rycerskich. Przygotowano liczne konkurencje dla dzieci, a także dla nieco starszych – rodziców, dziadków. Przepołowienie jabłka, w celu wydostania schowanej w nim monety, było jedną z potyczek rycerskich, które cieszyło się sporym zainteresowaniem. Odbył się turniej rycerski. Uczestnicy stojący na równoważni musieli strącić przeciwnika na ziemię.
Równolegle z warsztatami rycerskimi odbywały się szkolenia z malowani ceramiki oraz lepienia z gliny. Uczestnicy – najczęściej dzieci – wykazali się sporym umiejętnościami plastycznymi.
Lekcja żywej historii w Kaniowie jest już kolejną imprezą zorganizowaną w gminie Popielów w ramach środków pozyskanych z Narodowego Centrum Kultury – Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2017.
Spotkanie odbyło się dzięki inicjatywie sołtysa Kaniowa, Pawła Baudlera. Sołectwo zadbało o odpowiednie zadaszenie, miejsca siedzące i nagłośnienie. Lokalni sponsorzy zapewnili słodycze dla dzieci. A owoce, napoje i słodycze opłacono z pieniędzy Narodowego Centrum Kultury.
Fot. Ładne Kwiatki – Ale Kultura