Sejmik Województwa Opolskiego przyjął dokument podczas Sesji Nadzwyczajnej zwołanej na wniosek Klubu Radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego. Nie obyło się bez przepychanek z radnymi PiS, którzy od początku chcieli złamać porządek obrad i ostatecznie demonstracyjnie opuścili salę obrad. Wszyscy pozostali radni głosowali za przyjęciem apelu.

Oto jego pełny tekst:

„Apel Sejmiku Województwa Opolskiego
w sprawie zmian w prawie samorządowym i kodeksie wyborczym

Sejmik Województwa Opolskiego wyraża sprzeciw i głębokie zaniepokojenie sposobem w jaki został przeprowadzony proces legislacyjny i przyjęta ustawa z dnia 14 grudnia 2017 r. O zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania kontrolowania niektórych organów publicznych. Po raz kolejny przygotowanie i przedłożenie nowelizacji tak ważnych przepisów zostało powierzone przez partię rządzącą grupie posłów Prawa i Sprawiedliwości, celem skrócenia procedury legislacyjnej oraz odebrania możliwości uczestniczenia przedstawicielom wspólnot lokalnych w ustawowym procesie stanowienia prawa. Od bulwersującego sposobu procedowania, który przejawiał się m.in. w tempie pracy, który uniemożliwiał faktyczną analizę zaproponowanych zmian, jak również możliwość zajęcia merytorycznych stanowisk, odcięła się również Państwowa Komisja Wyborcza, uznając sposób procedowania oraz ostateczny kształt ustawy jako chaotyczny.

Sejmik Województwa Opolskiego protestuje wobec wprowadzania zmian prawa w samorządowej administracji publicznej oraz w prawie wyborczym z pominięciem otwartego dialogu i konsultacji ze środowiskami samorządowymi w sprawach bezpośrednio ich dotyczących. Takie działania ingerują w utrwaloną zasadę samorządności o potrzebach środowisk lokalnych, są niezgodne z naturą obowiązku ponoszenia odpowiedzialności za sprawy publiczne przez władze będące najbliżej mieszkańców.

Samorząd terytorialny – wspólnota mieszkańców, stanowi wyjątkową wartość w demokratycznym systemie władzy publicznej. Jest nie tylko formalnym potwierdzeniem idei subsydiarności i decentralizacji władzy w państwie, ale również praktyczną realizacją postulatu udziału i odpowiedzialności wspólnot lokalnych za stanowienie o swoich sprawach. Od momentu powstania po zmianach ustrojowych w 1989 r., samorząd terytorialny nawiązując i czerpiąc, co najlepsze, z tradycji Drugiej Rzeczypospolitej, umacniał swoją pozycję stając się gwarantem stabilnego rozwoju gospodarczego oraz fundamentem budowania aktywności obywatelskiej. Dlatego też zdanie samorządowców powinno być wysłuchane na etapie prac na projektem ustawy.

Sejmik Województwa Opolskiego protestuje wobec zapisów przyjętej ustawy z dnia 14 grudnia 2017 r., mocą której m.in. ogranicza się obywatelom prawa wyborcze poprzez brak możliwości głosowania korespondencyjnego oraz wyłączenie możliwości swobodnego wyboru wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W szczególności w powyższym zakresie zmiany zmierzają do zmarnowania kapitału wiedzy i doświadczenia sprawdzonych samorządowców i deprecjonują zaufanie jakim obdarzają ich mieszkańcy. Sejmik Województwa Opolskiego protestuje również przeciw odejścia w organizacji wyborów od systemu sędziowskiego i oddania organizacji w ręce osób, które nie będą gwarantować wysokiego poziomu przygotowania praktycznego i wymaganej wiedzy. Sejmik Województwa Opolskiego protestuje przeciw nieprzemyślanym zmianom w sposobie oddawania głosów na karcie do głosowania, które nie gwarantują prawidłowej oceny woli wyborcy w akcie głosowania.

Sejmik Województwa Opolskiego apeluje do Senatu RP oraz Prezydenta RP o odrzucenie i niepodpisywanie podjętej ustawy, a do polityków Partii «Prawo i Sprawiedliwość» o powrót do zasad dialogu, konsultacji społecznych i wsłuchania się w głos Państwowej Komisji Wyborczej.”

Apel Sejmiku Województwa Opolskiego w sprawie zmian w prawie samorządowym i kodeksie wyborczym Apel Sejmiku Województwa Opolskiego w sprawie zmian w prawie samorządowym i kodeksie wyborczym

Apel Sejmiku Województwa Opolskiego w sprawie zmian w prawie samorządowym i kodeksie wyborczym

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.