Zgodnie z wcześniejszą obietnicą udałem się kilka dni temu do Prószkowa, by sfotografować kwitnącą magnolię drzewiastą. Nie bylibyście zachwyceni jej kwiatami. W odróżnieniu od innych, przepięknie kwitnących magnolii, prószkowska magnolia drzewiasta kwitnie nieciekawie.
Piękne magnolie (np. aleksandrina czy pośrednia) najpierw kwitną, a potem wypuszczają liście. Drzewiasta najpierw wypuszcza liście, a potem kwitnie i to w dodatku kwiatami w kolorze zielono-niebieskim, które na tle zielonych liści nie robią żadnego wrażenia. Z większej odległości wcale ich nie widać. Na zdjęciu u góry kwiat i pąk kwiatowy. Niżej również kwiat i pąk kwiatowy.
Kolejne zdjęcie pokazuje kwiaty z nieco większej odległości:
A teraz cała magnolia drzewiasta w pełni kwitnienia. Z tej odległości kwiatów wcale już nie widać. Nic więc nie tracicie, nie oglądając kwitnącej magnolii drzewiastej.
Skoro już byłem w Prószkowie, to dokonałem pomiaru obwodu pierśnicowego tamtejszej magnoli drzewiastej. Obwód pierśnicowy to obwód pnia drzewa mniej więcej na wysokości piersi dorosłego człowieka, a ściśle to na wysokości 130 cm od ziemi. Przy pomiarze trochę przeszkadzał mi potężny boczny konar, odchodzący od głównego pnia niemal na wysokości 130 cm.
Pomiar wykazał, że obwód pierśnicowy prószkowskiej magnolii drzewiastej to jakieś 230-240 cm. Znacznie więcej niż potrzeba na uznanie jej za pomnik przyrody. Magnolia drzewiasta, która miałaby być uznana za pomnik przyrody, powinna mieć obwód pierśnicowy minimum 150 cm. Gdyby więc ktoś wystąpił o uznanie prószkowskiej magnolii drzewiastej za pomnik przyrody, to pewnie zostałaby za taką uznana. A może już jest uznana? Tabliczki jednak na niej nie widziałem.
Zgłoszenia pomnika przyrody może dokonać każdy. Wniosek składa się do wojewódzkiego konserwatora przyrody. O nadaniu decyduje wojewoda na wniosek konserwatora przyrody. Dla zainteresowanych podaję minimalne obwody pierśnicowe dla wybranych drzew:
- jabłoń – 94 cm
- cis pospolity – 150 cm
- jarzębina – 157 cm
- grab pospolity – 188 cm
- brzoza brodawkowa, brzoza omszona, klon jawor i klon pospolity, topola osika i wiąz pospolity – po 219 cm
- sosna wejmutka – 220 cm
- jesion wyniosły – 251 cm
- kasztanowiec biały – 300 cm
- buk pospolity, jodła, lipa drobnolistna, lipa szerokolistna, modrzew europejski, sosna pospolita i świerk pospolity – po 314 cm
- dąb szypułkowy, topola czarna i biała oraz wierzba biała i krucha – po 376 cm
- platan klonolistny – 400 cm
Warto jednak wiedzieć, że okazy gatunków drzew, które występują na granicy swego naturalnego zasięgu, lub poza tą granicą, mogą być uznane za pomniki przyrody nawet w przypadku stwierdzenia mniejszych rozmiarów.