Nie wycinaj drzew na własną rękę pod groźba wysokich kar! Zgłoś sprawę do podległego Urzędu GminyZa samowolną wycinkę drzew, nawet tych suchych i spróchniałych, grożą wysokie kary. Jedyne co trzeba zrobić to zgłosić taką roślinę do wycinki w referacie ochrony środowiska w najbliższym Urzędzie Gminy.

Wiele drzew na naszych działkach sycha pod wpływem szkodników. Niejednokrotnie decydujemy się na ich wycinkę bez informowania właściwego urzędu. Kiedy sprawa trafi na policję będzie już za późno. Grzywna może okazać się wysoka, a tłumaczenie „ja je posadziłem, ja je ściąłem” nic nie pomoże. Ustawa o ochronie środowiska jasno określa, jak postępować w tej sprawie. Podpowiadamy Państwu, co należy zrobić, aby uniknąć kar i nie ponosić kosztów.

Jak zgłosić drzewo do wycinki?

Należy pobrać ze strony UG wniosek o wycinkę drzew i krzewów (dostępny tutaj: https://bip.dobrzenwielki.pl/103/8863/druki-do-pobrania.html). Do wniosku należy załączyć oświadczenie o własności działki (dostępny na podanej stronie).

Do wniosku będą potrzebne następujące dane:
– dane właściciela nieruchomości;
– tytuł prawny do nieruchomości (numer księgi wieczystej lub aktu notarialnego) i jej przeznaczenie;
– nazwę gatunku drzewa lub krzewu przeznaczonego do wycięcia;
– obwód pnia drzewa na wysokości 130 cm lub powierzchnię zajmowaną przez krzew;
– przyczynę i termin planowanej wycinki;
– rysunek lub mapę z zaznaczeniem usytuowania drzewa lub krzewu w stosunku do granic działki i obiektów budowlanych na niej położonych.

Gdzie udać się z wnioskiem?

Z wypełnionym wnioskiem (adresowanym do wójta) wraz z wymaganym oświadczeniem o własności działki udajemy się do referatu ochrony środowiska w Urzędzie Gminy.

Następnie urzędnik w obecności właściciela działki będzie musiał dokonać oględzin roślin. O tym właściciel zostanie poinformowany przez urząd.

W zamian za wycinkę drzew lub krzewów urząd może nałożyć na właściciela obowiązek posadzenia innych roślin.

Po oględzinach właściciel otrzyma pismo wyrażające zgodę na wycinkę. Przypominamy! Wszystko jest bezpłatne.

Jakie grożą kary za samowolną wycinkę?

Te zależą od obwodu pnia rośliny na wysokości 130 cm. A prezentują się następująco:
Nie wycinaj drzew na własną rękę pod groźba wysokich kar! Zgłoś sprawę do podległego Urzędu GminyŹródło: isap.sejm.gov.pl

Czyli tak. Jeżeli na swojej działce zdecydujemy się wyciąć, pod osłoną nocy, świerk pospolity o obwodzie 10 cm na wysokości 130 cm i sprawa trafi na policję, to grozi nam kara 3763 zł za jedno drzewo (10 cm obwodu x stawka 37,63 zł).

Warto poświęcić trochę czasu i wybrać się z tym do urzędu, skoro za zgłoszenie sprawy i wycinkę z zezwoleniem nie ponosimy żadnych kosztów.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info