W dniach od 28 czerwca do 13 lipca na terenie gminy Dobrzeń Wielki studenci i pracownicy Uniwersytetów Wrocławskiego i Jagiellońskiego prowadzić będą badania naukowe. Są one związane z rozbudową Elektrowni Opole, która w znaczący sposób oddziałuje na życie społeczne mieszkańców gminy i okolic.
Przedmiotem zainteresowania badaczy są różnorodne zjawiska dotyczące procesów kulturowych, społecznych, politycznych i ekonomicznych będące rezultatem tak wielkiego przedsięwzięcia. Podjęta przez władze decyzja ma wpływ na jakość życia mieszkańców, rodzi wątpliwości i nadzieje, może spotkać się ze społeczną aprobatą, ale też prowadzić do konfliktów.
Głos opinii społecznej bywa sprzeczny z interesami politycznymi i gospodarczymi. Ocena przedsięwzięcia zależna jest od indywidualnych analiz korzyści i strat, może zatem być entuzjastyczna albo spotkać się ze sprzeciwem. Elektrownia Opole wrosła już w krajobraz gminy.
O problemach związanych z jej budową pamiętają jedynie starsze pokolenia. Czy doświadczenia sprzed kilkudziesięciu lat pomogą uniknąć potencjalnych zagrożeń? Jak zapatrują się mieszkańcy na utrudnienia związane np. z rozbudową sieci dróg, wzmożonym ruchem samochodowym, obecnością setek przybywających robotników? Jakie widzą realne korzyści i zagrożenia wynikające z rozbudowy EO?
To pytania, które zamierzają stawiać członkowie zespołu badawczego zwracając się z prośbą do mieszkańców gminy, władz, byłych i obecnych pracowników elektrowni o udział w planowanych badaniach i życzliwe potraktowanie studentów oraz pracowników naukowych.
Dobrze przeprowadzone wywiady zagwarantują ciekawe wyniki, które interesujące będą nie tylko dla naukowców. Efekty badań ukażą się drukiem, a o ich rezultatach i wnioskach, naukowcy poinformują społeczność gminy w czasie zaplanowanych w przyszłym roku spotkań.
W imieniu Zespołu Badawczego
Dr Konrad Górny, dr Mirosław Marczyk
Uniwersytet Wrocławski
Na zdjęciu poniżej: Bronisław Malinowski (1884-1942), polski antropolog, badacz, podróżnik, a także etnolog, religioznawca i socjolog. Wybitny współtwórca współczesnej antropologii.