Alicja Stelmaszczyk chce przekroczyć nie tylko granice Polski, ale też granice mentalne. Niewidoma opolanka zamierza zrealizować projekt „Alicja Przekracza Granice”.
– Straciłam wzrok w wyniku choroby genetycznej Stargardta – mówi 28-letnia Alicja Stelmaszczyk.
Teraz na tandemie, wraz ze swoim pilotem Piotrem, planuje na przełomie czerwca i lipca przemierzyć trasę z Opola do Hiszpanii. Chcą przejechać cały szlak św. Jakuba.
Jeśli im się to uda, będzie to pierwszy taki wyczyn w historii.
– W ciągu 3 tygodni zamierzamy pokonać około 3200 kilometrów – mówi Alicja. – Chcielibyśmy pokazać, że osoby niepełnosprawne też mają marzenia oraz stawiają sobie cele i wyzwania, które często z pomocą innych mogą realizować.
Alicja jest już zresztą znana z tego, że dzielnie pokonuje wszelkie możliwe przeszkody, a jej życiowe motto brzmi „Jak masz przeszkody, to zrób z nich schody”.
Dzięki takim osobom jak Piotr, niewidomi i niedowidzący mogą realizować swoje pasje, np. jazdę na rowerze. Pozwalają na tandemy, podwójne rowery, które są projektowane i składane przez opolską fundację „naKole”. Jej wiceprezesem jest właśnie Alicja Stelmaszczyk, którą fundację założyła wraz przyjaciółmi.
– Z rowerowej pasji i chęci pomagania innym niepełnosprawnym – podkreśla wiceprezes fundacji „naKole”.
Aby zrealizować projekt pt. „Alicja Przekracza Granice”, który zakłada pokonania na tandemie szlaku Św. Jakuba oraz zebranie pieniędzy dla fundacji naKole, niezbędny jest profesjonalny tandem.
– Taki do wyczynowej, długiej jazdy, pozwalający pokonać wiele kilometrów w krótkim czasie – tłumaczy Alicja. – Nie mamy pieniędzy na zakup części do skonstruowania roweru, a na to potrzeba 10 tys. Zł, oraz na pokrycia kosztów wyjazdu, m.in. noclegów i ubezpieczenia. Dlatego proszę o wsparcie finansowe tej wyprawy. Zależy mi również na znalezieniu przedsiębiorców, którzy za każdy przejechany przez nas kilometr wpłacą 1 zł na cele statutowe fundacji naKole.
Alicja zaznacza, że swoim przykładem chce zmotywować inne osoby niepełnosprawne do wyjścia z domów oraz aktywności fizycznej.
– Chcę pokazać, że osoby niewidome są tak samo aktywne i wartościowe jak osoby pełnosprawne – tłumaczy. – A wolontariat w postaci pilota tandemu jest atrakcyjną formą pomagania innym.
Wyprawa ta ma mieć charakter rehabilitacyjny i edukacyjny, szerząc przy tym idee aktywnego wolontariatu, upowszechniać turystykę rowerową oraz promować województwo opolskie i Opole na świecie.
Alicja Stelmaszczyk w 2019 roku została laureatką nagrody im. Jana Całki w kategorii lider społeczny roku Opola w 2018 roku. Obecnie utrzymuje się z renty socjalnej i nie pracuje. Ponadto jest wolontariuszem innych organizacji działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.
Z Alicją można się kontaktować alicja@fundacjanakole.org
Więcej o Alicji, jej życiu i pasjach przeczytacie w najbliższym wydaniu naszego Miesięcznika Opowiecie.info