Możliwości, stworzone w regionalnym programie operacyjnym sprawiły, że już w 2013 roku zawiązane zostały pierwsze porozumienia o partnerskiej współpracy. 

– Zachęciliśmy samorządy do tworzenia subregionów, a one dziś z powodzeniem Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. Rozwój to partnerstwo i subregionykorzystają z funduszy unijnych i wspólnie realizują inwestycje, poprawiające poziom życia mieszkańców województwa – mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

 


W opolskim regionalnym programie operacyjnym partnerstwo i współpraca są niezwykle ważne.
– To prawda. Już od początku tego budżetu unijnego było wiadomo, że skończył się czas pojedynczych projektów, rozwiązujących lokalne problemy. Konieczne było nawiązanie współpracy miast i otaczających je gmin z władzami regionu. To wymóg polityki spójności. Razem trzeba ustalać wspólne cele i wskazywać inwestycje, niezbędne do ich osiągnięcia.
Możliwości, stworzone w regionalnym programie operacyjnym sprawiły, że już w 2013 roku zawiązane zostały pierwsze porozumienia o partnerskiej współpracy. Zachęciliśmy samorządy do tworzenia subregionów, a one dziś z powodzeniem korzystają z funduszy unijnych i wspólnie realizują inwestycje, poprawiające poziom życia mieszkańców województwa.

Jakie są doświadczenia takiej realizacji projektów unijnych ?
– Ta formuła w województwie opolskim sprawdza się dziś znakomicie. Ponad 589 milionów złotych z regionalnego programu operacyjnego przeznaczyliśmy dla aglomeracji opolskiej i pozostałych subregionów. To pieniądze na przygotowanie terenów inwestycyjnych, strategie niskoemisyjne oraz poprawę efektywności energetycznej w budynkach publicznych. Subregiony wiedziały od początku, jakie kwoty mają do dyspozycji i sztuka kompromisu doprowadziła do tego, że realizowane są kolejne projekty.
Dziś samorządy współpracują na rzecz maksymalnego wykorzystania swoich atutów i wspólnego rozwiązywania problemów. Realizowane projekty są często trudne, ale stanowią świetny przykład współdziałania dla dobra regionu i jego mieszkańców.

Ponad 589 mln zł w RPO przeznaczyliśmy dla Aglomeracji Opolskiej i subregionów

Jak ta współpraca sprawdza się w praktyce?
– Bardzo dobrze. Realizowane projekty są często trudne, ale stanowią świetny przykład współdziałania. Samorządowcy przygotowali trudne projekty, które łączą miasta i gminy, sami zagospodarowali pieniądze na potrzeby swoich mieszkańców. To są wspaniałe pomysły, które zmieniają rzeczywistość wokół nas. Podział województwa na subregiony w sposób naturalny wpłynął na powstawanie kolejnych projektów partnerskich. W naszym RPO zrealizowano bądź realizuje się 98 takich przedsięwzięć inwestycyjnych i aż 142 projekty z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Na obszarach wiejskich także współpracują ze sobą partnerzy z różnych gmin.
– Oczywiście. Bardzo prężnie w naszym województwie działają lokalne grupy działania. To partnerstwa, tworzone zazwyczaj na obszarach wiejskich, których celem jest stworzenie mieszkańcom lepszych warunków życia, przy wykorzystaniu lojalnych zasobów. Tworzą i z sukcesem realizują lokalne strategie rozwoju. A projekty, wspierane w ramach tych lokalnych grup to przede wszystkim przedsięwzięcia dotyczące zakładania i rozwijania działalności gospodarczej, turystyki, kultury czy odnowy i rozwoju wsi.

W nowej perspektywie unijnej nadal będziemy stawiać na rozwój przez subregiony

Można mówić o sukcesie takiego podejścia?
– Nasze dotychczasowe doświadczenia pokazują, że sukces w realizacji tzw. terytorialnego podejścia w ramach regionalnego programu operacyjnego zależy od partnerskiej współpracy nie tylko w ramach subregionów, ale także subregionów z zarządem województwa. Dlatego od samego początku intensywnie współpracujemy z każdym z subregionów i mamy nadzieję, że ta współpraca nadal będzie równie owocna.
Niedawno uchwaliliśmy nowy plan zagospodarowania przestrzennego województwa opolskiego. W tym dokumencie także wskazujemy na policentryczny układ zarządzania województwem. To oznacza, że tworząc np. nowy regionalny program operacyjny, nadal będziemy stawiać na rozwój poprzez subregiony. W tej perspektywie sprawdziły się one w projektach dotyczących infrastruktury, rewitalizacji, niskiej emisji, termomodernizacji. W kolejnej chcielibyśmy zastosować taki model realizacji również w innych dziedzinach.

Subregion Kędzierzyńsko-Strzelecki: Bierawa, Cisek, Jemielnica, Kędzierzyn-Koźle, Kolonowskie, Leśnica, Polska Cerekiew, Pawłowiczki, Reńska Wieś, Ujazd, Strzelce Opolskie, Zawadzkie

Każdy z subregionów ma do dyspozycji określoną kwotę na realizację projektów na tym obszarze

Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. Rozwój to partnerstwo i subregiony

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Z mediami związana od 20 lat. Z zawodu nauczyciel języka polskiego, dziennikarz, manager i rehabilitant. Przez 18 lat rzecznik prasowy. Teraz redaktor naczelny opowiecie.info. W przeciwieństwie do innych szefów, lubi jak ją lubią. Czy jest dobrym szefem? Nie odpowiada. Zapytamy współpracowników. Czyta namiętnie kryminały, szczególnie Krajewskiego. Hobby, to córka która zwiedza świat i studiuje dziennikarstwo w Londynie i fotografia. Odpręża ją jazda samochodem, film i plotki z sąsiadką.