– Zachęcamy opolan do dostarczania nam zdjęć, filmików, ulotek, obwieszczeń i wycinków z gazet dotyczących koronawirusa – mówi Aleksandra Starczewska-Wojnar z Archiwum Państwowego, które chce udokumentować okres pandemii w województwie opolskim.

Przykładowe prace nadesłane w ramach akcji „Archiwum Pandemii w opolskim”/fot. Maria Leśniowska

„Archiwum Pandemii w opolskim” to najnowszy projekt Archiwum Państwowego w Opolu, które dołączyło do ogólnopolskiej akcji koordynowanej przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych w Warszawie. 

– Mimo, że pandemia wciąż trwa, to w końcu stanie się historią. Chcemy jednak udokumentować ten trudny czas tak by kiedyś móc go wspominać – na przykład na wystawie – także w tych pozytywnych aspektach. Stwórzmy taką kolekcję społeczną – zachęca Aleksandra Starczewska-Wojnar.

– W ostatnich tygodniach w naszej przestrzeni społecznej wiele się wydarzyło i wciąż się dzieje. Rzeczywistość zmieniła się na naszych oczach. Chcemy zebrać materiały dokumentujące i to, jak wyglądały opolskie miasta i wsie, ale i to co się w nich działo podczas pandemii. A było tego sporo – mówi. – Ludzie szyją maseczki, uruchomili wiele akcji pomocy sąsiedzkiej, pomagają ludziom starszym. Organizują się stowarzyszenia, fundacje, rady dzielnic. Ich komunikaty pojawiają się na klatkach schodowych, drzwiach przychodni i wielu innych miejscach – wylicza.

Archiwum Państwowe namawia mieszkańców regionu nie tylko do przesyłania zdjęć i filmów, które utrwalą okres pandemii.

CZYTAJ: #CityWillWait. Opole częścią ogólnopolskiej akcji promującej turystykę krajową

– Czekamy także na materiały oryginalne, np. już nieaktualne ogłoszenia, ulotki. To wszystko można do nas przysłać mailem, pocztą tradycyjną lub dostarczyć nam osobiście po uzgodnieniu telefonicznym. Nasi pracownicy będą te zbiory zabezpieczać i wciągać do zasobów archiwum – mówi Aleksandra Starczewska-Wojnar.

Aby przekazać materiały instytucja prosi o kontakt pod trzema adresami: t.foltyn@opole.ap.gov.pl, b.sypko@opole.ap.gov.pl, archiwumpandemii@opole.ap.gov.pl.

Akcja potrwa przez najbliższe tygodnie, nie wyznaczono jej końcowego terminu.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.