To już 6. już edycja akcji promującej czytelnictwo „Zaczytane Opolskie” czyli unikalna możliwość spotkania się ze znanymi pisarzami, publicystami i innymi miłośnikami książki. W namiocie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu rozpocznie się od wysokiego ( i podwójnego) A…
Artur Andrus – wieloletni dziennikarz radiowej „Trójki”, obecnie RMF Classic i Radia Nowy Świat, lubiany konferansjer, aktor, poeta, autor i wykonawca piosenek. Dużą popularność przyniosły mu występy w serialach kabaretowych Rodzina Trendych i Spadkobiercy oraz komentarze w publicystyczno-satyrycznym Szkle kontaktowym w TVN24. W dorobku ma platynowe albumy studyjne Myśliwiecka i Cyniczne córy Zurychu oraz książki m.in.: Popisuchy, Każdy szczyt ma swój Czubaszek, Bzdurki, czyli Bajki dla dzieci (i) innych, A koń w galopie nie śpiewa (2022). Nagrody, którymi może się poszczycić to: Mistrz Mowy Polskiej, Fryderyki, Superjedynki, Bestsellery Empiku.
Już w środę Artur Andrus spotka się z Opolankami i Opolanami w wiosennym namiocie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.
– Ideą akcji „Zaczytane Opolskie” jest promocja czytelnictwa i unikalna możliwość spotkania ze znanymi i lubianymi autorami do czytelników, zarówno w dużym mieście, jak i małej filii biblioteki gminnej – mówił zapowiadając inaugurację akcji wicemarszałek województwa Zbigniew Kubalańca . – To odpowiedź na kryzys czytelniczy, który mamy od kilku lat. To unikalna możliwość bezpośredniego spotkania z autorem, okazja do zadania mu pytań, dyskusji czy uzyskania autografu. Te spotkania rozszerzają wiedzę nie tylko o samym autorze, ale i książce. Często wykraczają poza samą promowaną publikację – dodał.
Jak przyznaje dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej Tadeusz Chrobak, inicjatywa możliwa jest dzięki zaangażowaniu wielu osób. – Dziękuję samorządowi województwa, pracownikom bibliotek. Bardzo nam zależy, aby docierać z goszczącymi u nas pisarzami do małych miejscowości. Ten żywy kontakt z pisarzem, twórcą, poetą jest bardzo istotny. Staramy się promować wszystkich tych twórców, którzy wychodzą z czymś nowym. W bardzo małym stopniu powtarzają się nazwiska z ubiegłego roku. Zależy nam, aby promować nowości na rynku literatury. Nie jest łatwo kalendarz twórców jest wypełniony, czynimy to z dużym wyprzedzeniem – wyjaśnił. Dodał, że lista autorów, którzy będą gościć w naszym województwie nie jest zamknięta. – Wydarzenie, które ma już 6. edycję bardzo się rozrosło. – Początkowo akcja odbywała się jesienią, w tej chwili z autorami możemy się spotkać od wiosny do później jesieni – mówił Tadeusz Chrobak.
Zachęcamy do śledzenia strony internetowej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, tu na bieżąco aktualizowane są informacje nt. akcji „Zaczytane Opolskie”. My także będziemy anonsować poszczególne spotkania, a jest ich sporo i jest w czym wybierać. Na Opolszczyznę przyjadą: Olga Rudnicka (19-20.05), Robert Jerzy Szmidt (21.05), Krzysztof Story (24-25.05), Przemysław Piotrowski (2-3.06), Agata Romaniuk (7.06), Magdalena Grzebałkowska (7.06), Ewa Winnicka (7.06), Przemysław Borkowski (7-8.06), Robert Górski (9.06), Rafał Witek (9.06), Adam Bodnar, Agnieszka Lis (21.06), Jędrzej Pasierski (27-30.06), Natalia de Barbaro (6.09), Artur Barciś (8.09), Justyna Dąbrowska (13.09), Anna Czerwińska-Rydel (13.09), Zbigniew Rokita (19-22.09), Gabriela Kańtor (29.09), Joanna Jax (3-5.10), Renata Arendt-Dziurdzikowska (6.10), Max Cegielski (11-12.10), Katarzyna Zdanowicz (12-13.10), Paweł Radziszewski (18-19.10), dr hab. Tomasz Grzyb (20.10), Justyna Bednarek (15.11).
Fot. melonik