Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Opolu poinformował w sobotę (1.07), że w wodzie pochodzącej z wodociągów Stare Budkowice i Brzezie wykryto bakterie grupy coli. Jest ona warunkowa przydatna do spożycia, tylko co to znaczy?

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Opolu po zapoznaniu się z wynikami badania próbek wody stwierdził obecność bakterii grupy coli, co jest niezgodne z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 roku w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi – czytamy w dwóch osobnych komunikatach inspektoratu.

Pierwszy dotyczy wody podawanej do sieci z wodociągu publicznego w Starych Siołkowicach. Zaopatruje on: Stare Budkowice, Nowe Budkowice, Murów, Zagwiździe, Dębiniec, Kały, Grabczok, Morcinek, Wojszyn, Okoły i Czarną Wodę. Wszystkie te miejscowości i przysiółki leżą w gminie Murów.

Drugi komunikat mówi natomiast o wodociągu publicznym w Brzeziu. Zaopatruje on opolskie dzielnice Borki, Świerkle, Brzezie i część Czarnowąsów, a dokładnie ulice: Antoniego Słonimskiego, Johanna Wolfganga von Goethego, Małej Panwi, Wąską, Zygmunta Krasińskiego oraz posesje o nieparzystej numeracji od 11 oraz 46c, 48 i 54 przy ul. Władysława Jagiełły. Pod ten sam wodociąg podchodzą również tereny gminy Dobrzeń Wielki. W tym przypadku chodzi o cały Dobrzeń Mały i dokładnie te ulice Dobrzenia Wielkiego:

22 lipca, Aleja Ks. Kraika, Boczna, Bolesława Chrobrego, Dambonia, Fiołkowa, Irysowa, Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Knosały, Koraszewskiego, Kościelna, Słoneczna, Krótka, Ks. Fiecka, Ks. Poziemby, Ks. Scheitzy, Kubisów, Kwiatowa, Liliowa, Matejki, Miarki, Miła, Młyńska (nieparzyste od nr 3, parzyste od nr 18), Morcinka, Namysłowska (parzyste do nr 10), Nowowiejska, Opolska, Osiedlowa, Osiniec, Powstańców Śląskich (parzyste do nr 24, nieparzyste do nr 31), Reymonta, Rudzina, Strzelców Bytomskich (parzyste do nr 16, nieparzyste do nr 19), Topolowa, Tulipanowa, Wspólna, Zbożowa i Osiedle Energetyk.

W żadnych z tych dwóch przypadków nie stwierdzono obecności bakterii escherichia coli i enterokoków. Woda z obu wodociągów jest warunkowo zdatna do spożycia, dlatego też należy przestrzegać zaleceń PPIS w Opolu. Brzmią one:

  • wodę z kranu można spożywać tylko po przegotowaniu – powinna wrzeć 2-3 minuty w otwartym naczyniu,

  • woda z kranu może być używana do utrzymania higieny osobistej, kąpieli oraz spłukiwania toalet, mycia podłóg i innych celów domowych,

  • woda jedynie po przegotowaniu może być używana do mycia owoców, warzyw, naczyń kuchennych oraz podawana zwierzętom.

Kolejne próbki do badań czystości wody zostaną pobrane w poniedziałek – 3 lipca. Na wyniki poczekamy kolejne 2 dni, do środy – 5 lipca. Tymczasem woda z obu wodociągów może zmienić smak i zapach, a to dlatego, że w celu dezynfekcji dodawany jest do niej podchloryn sodu.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.