Ministra Edukacji Barbara Nowacka przyjechała do Opola spotkać się z dyrektorami Młodzieżowych Domów Kultury z Polski. Wcześniej na konferencji prasowej mówiła o bezpieczeństwie podczas wakacji ale także o nauczaniu religii, aferze w Funduszu Sprawiedliwości, skuteczności ustawy „kamilkowej” i płacach nauczycieli.

Wojewoda opolska Monika Jurek zapewniła, że Opolszczyzna jest dobrze przygotowana pod tym względem i dzięki temu nie doszło w regionie do żadnej tragedii.

Słowa wojewody potwierdziła współodpowiedzialna za bezpieczeństwo dzieci i młodzieży Opolska Kuratorka Oświaty Joanna Raźniewska.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy Barbara Nowacka zapewniła, ze rząd nie pracuje w tej chwili nad zmianą wieku emerytalnego, mówiła także o skuteczności ustawy „kamilkowej” i o zasadach jej stosowania.
Przyznała, że trwają rozmowy ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego na temat płac.

Uspokajała co do sytuacji z brakiem nauczycieli. – Kwestia wakatów jest w tej chwili otwarta.
Mówiąc o nauce języka niemieckiego przyznała, że przepisy wprowadzone przez poprzednią władzę były niekonstytucyjne. – To była jedna z pierwszych decyzji mojego ministerstwa, żeby przywrócić ten język w takim nauczaniu, dlatego że zmiana wprowadzona przez poprzedni rząd, była po prostu zmianą niekonstytucyjną, uderzającą w polskie dzieci z mniejszości niemieckiej.

Barbara Nowacka w Opolu

Pytana o byłego wiceministra Romanowskiego stwierdziła , że o winie powinien orzekać sąd. – To co się działo w Funduszu Sprawiedliwości – powiedzieć, że to woła o pomstę do nieba, to nic nie powiedzieć. Nie ma wątpliwości, że sądy powinny decydować o ukaraniu przestępców. Pieniądze ukradzione będą rozliczone – dodała.

Mówiła także o łączeniu grup przy nauce religii i zapowiedziała, że ten rok nie przyniesie jeszcze wielkich zmian. – Rozporządzenie ministerialne daje możliwość łączenia grup, tak żeby nauczanie było efektywne. Do tej pory tak to wyglądało, że przy wszystkich innych przedmiotach można było łączyć grupy. Wyłączeniem była religia, gdzie powyżej 7 uczniów trzeba było tworzyć kolejną grupę, co oznaczało, że dla każdego oddziału, dla klas A, B, C, jeżeli w każdej było powyżej 7 uczniów chcących uczęszczać na religię, trzeba było prowadzić osobną grupę. Teraz dajemy możliwość połączenia tych grup, ale nie jest to obowiązek. Decyzje będą tu podejmowane przez dyrekcję szkół i samorządy – mówiła Barbara Nowacka. – Zgodnie z zapowiedziami rozpoczynam prace legislacyjne dotyczące jednej godziny religii w tygodniu i planuję wprowadzenie tego z dniem 1 września 2025 roku – dodała.

 

Fot. kapitan

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.