Wczoraj (26 czerwca) uczniowie zakończyli rok szkolny i od tego dnia basen w Lipnie koło Niemodlina pracuje codziennie. Basen otwarto na sezon letni już w sobotę 6 czerwca, ale do wczoraj czynny był tylko w weekendy. Teraz ma być czynny codziennie, aż do końca wakacji.
Byliśmy nad basenem w czwartek, 25 czerwca, co dało nam możliwość zrobienia zdjęć bez kąpiących się, którzy korzystają przecież z prawa do ochrony wizerunku :-).
Jednorazowy bilet wstępu na basen kosztuje 6 zł (ulgowy 3 zł). Ceny różnego rodzaju karnetów rodzinnych i wielodniowych, a także informację o dodatkowych atrakcjach, znajdą zainteresowani pod adresem:
https://www.osir-niemodlin.pl/588/rusza-basen-w-lipnie.html
O basenie mówi się powszechnie "basen w Lipnie". Tymczasem gdy jedzie się z Lipna w stronę Niemodlina, to najpierw jest tablica informująca, że wjeżdżamy do Niemodlina, a dopiero kawałek dalej rozpoczyna się teren basenu. Czy zatem jest on w Niemodlinie? Nie wiemy, ale w każdym razie jest przy granicy Lipna i Niemodlina.
Kapliczkę, ufundowała w 1909 roku hrabina Elżbieta Stolberg, żona Fryderyka II Praschma, a zaprojektował ją, podobno, niemiecki architekt Hans Poelzig. Umieszczoną w kapliczce figurę Madonny z Dzieciątkiem wykonał śląski rzeźbiarz Robert Bednorz. W miejscu tym odbywały się kiedyś nabożeństwa przed rozpoczęciem łowów.
Gdy po obejrzeniu kapliczki pójdziemy dalej drogą między ścianą lasu a terenem kąpieliska, to po kilkudziesięciu metrach trafimy na zabudowania "Zwierzyńca". Skręcając w tym miejscu w lewo, wkrótce staniemy przed pozostałościami bramy do parku w Lipnie:
O samym parku w Lipnie napiszemy oddzielnie, a na koniec jeszcze kilka słów o przeszłości basenu. Zbudowano go w 1934 roku na miejscu dawnego mokradła. Niewielka odległość (około 2 km) od centrum Niemodlina (wtedy Falkenberg O.-S.) sprawiła, że stał on się popularnym miejscem wypoczynku mieszkańców miasteczka. Niektórym niemieckim pływakom, szykującym się do olimpiady w 1936 roku, posłużył on nawet za miejsce treningu. O tym wszystkim zainteresowani przeczytają w materiale opracowanym przez Mariusza Woźniaka, dostępnym pod adresem:
https://iplywamy.pl/historia/basen-w-lipnie/
Aktualizacja z 16 sierpnia 2015:
Basen w Lipnie można obejrzeć na krótkim filmiku (52 sekundy), wykonanym z drona. Wystarczy kliknąc w link poniżej: