Jest 10 mln do wydania. To, którzy działacze społeczni i przedsiębiorcy z terenu jakiej gminy dostaną najwięcej, zależy od wyników konsultacji społecznych, którym poświęcone było spotkanie zorganizowane 1 października w sali narad urzędu gminy w Dobrzeniu Wielkim, związane z lokalną strategią rozwoju Lokalnej Grupy Działania Stobrawski Zielony Szlak na okres 2014-2020.
Spotkanie, które przeprowadzili Jadwiga Kulczycka (od marca tego roku prezes Stowarzyszenia „Stobrawski Zielony Szlak”) oraz Roger Trela, miało służyć wstępnemu wybadaniu, które gminy, w tym działacze społeczni i przedsiębiorcy, dostaną największe dotacje z UE, których dystrybucją zajmie się LGD Zielony Szlak z siedzibą w Ładzy w gm. Pokój.
***
Wójt Gminy Dobrzeń Wielki zdecydował się przystąpić do LGD, co może zaowocować uczestnictwem w projekcie także podmiotów z gminy Dobrzeń Wielki. Stąd konieczność przeprowadzenia wstępnych konsultacji społecznych i badań, by układać skromny budżet LGD tak, by już teraz móc wstępnie zaplanować podział środków.
***
Dobrzeń jest dziewiątą gminą, która przystąpiła do LGD Stobrawski Zielony Szlak. Ludność gminy Dobrzeń stanowi 17 % jej ogółu; mieszkańców gminy Namysłów jest najwięcej, bo 30%; Lubszy 11%, Łubniany 11%; Popielów 10%; Murów 7%; Pokój 6%; Świerczów 4%; Domaszowice 4%.
Teraz kilka ciekawostek. Najwyższe rejestrowane bezrobocie w 2014 roku było w gminie:
Domaszowice – 9,7 %
Świerczów – 9,5 %
Pokój – 8,9 %
Lubsza – 8,8 %
Namysłów – 7,6 %
Murów – 6,1 %
Popielów – 5,5 %
Łubniany – 4,0 %
Dobrzeń Wielki – 3,5 %
Średnie bezrobocie dla obszaru LGD wynosi 7.1%. Należy jednak pamiętać, że dotyczy tylko bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy. Wskaźnik nie bierze pod uwagę niezarejestrowanych, pracujących na czarno, oraz tych którzy pracują za granicą.
Najmniejsze bezrobocie odnotowane w gminie Dobrzeń Wielki wynika z podmiejskiej lokalizacji i uprzemysłowienia. Nie zmienia to sytuacji, że i tutaj mieszkańcy podejmują stałą pracę za granicą, co kilka lub kilkanaście dni zjeżdżając do domu.
***
Warto pamiętać, że wg dawnych przeliczeń, stopa bezrobocia na 31 grudnia 2003 roku w gminie Lubsza wynosiła 32%! Pamiętajmy, że opolskie, to jednej z najbiedniejszych, najsłabiej rozwijających się województw w Polsce. W tym miejscu wyobraźmy sobie rozwój (a właściwie jego brak) gminy Dobrzeń Wielki i okolic, gdyby władze PRL w latach 60-tych nie postanowiły wybudować tu elektrowni.
***
Zupełnie inaczej informacje o danej społeczności lokalnej odzwierciedla przedstawiony wskaźnik przedsiębiorczości, a dokładnie podmiotów gospodarczych wpisanych do rejestru REGON na 1000 mieszkańców:
Namysłów – 113
Łubniany – 99
Lubsza – 92
Dobrzeń Wielki – 91
Świerczów – 82
Domaszowice – 82
Pokój – 80
Popielów – 79
Murów – 71
Średnio na obszarze LGD wynosi 88 podmiotów gosp. na 1000 osób.
***
Fundacje, stowarzyszenia i organizacje społeczne na 10 000 mieszkańców:
Domaszowice – 43
Świerczów – 34
Pokój – 32
Murów – 32
Namysłów – 28
Lubsza – 27
Popielów – 20
Łubniany – 20
Dobrzeń Wielki – 18
Jadwiga Kulczycka twierdzi, że ilość stowarzyszeń nie zawsze przekłada się na jakość. Tymczasem do podziału jest 10 mln złotych. Czy środki te zabezpieczą wszystkie potrzeby? Zapewne nie, ale przyjrzyjmy się, komu środki będą przydzielane:
- Wsparcie finansowe może otrzymać każda osoba fizyczna, zamieszkała, rozpoczynająca lub prowadząca działalność gospodarczą w każdej z dziewięciu wymienionych powyżej gmin.
- Osoby prawne lub jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, którym ustawa przyznaje zdolność prawną.
- Sformalizowane grupy nie posiadające osobowości prawnej.
Widzimy, że pieniądze będą i na rozpoczynanie działalności gospodarczej, czyli zakładanie nowych firm, jak i na już działające.
Obszar projektów, które mogą dostać dofinansowanie jest ogromny:
- rozwój rynków zbytu produktów (w tym lokalnych)
- promowanie obszaru (publikacje, strony www, punkty informacyjne, pamiątki z obszaru działania LGD
- infrastruktura turystyczna
- renowacja zabytków, wsparcie dla artystów
- poprawa estetyki miejsc publicznych
- ikwidowanie barier dla niepełnosprawnych
Przewidziano również granty dla sformalizowanych grup nie posiadających osobowości prawnych:
- rad sołeckich
- Kół Gospodyń Wiejskich
- kół łowieckich
Uwaga! Wsparciem nie można objąć świadczenia usług rolniczych i produkcji i przetwórstwa ryb. Wszelkich informacji można szukać na stronie internetowej LGD Stobrawski Zielony Szlak:
https://stobrawskiszlak.pl/539/aktualnosci.html
KONTAKT:
Stowarzyszenie LGD Stobrawski Zielony Szlak
Pokój, ul. Sienkiewicza 8,
46-034 Pokój (budynek Urzędu Gminy)
Godziny pracy biura:
Pon.: 8.00 – 16.00
Wt.- Pt : 7.30 – 15.30
Konsultacje społeczności lokalnej w biurze LGD:
Pn.: 9.00-15.00
Wt.- Czw.: 8.00 – 14.00
tel/fax 77 469 36 37,
tel. kom. 511 054 710