Wyznał publicznie miłość Opolszczyźnie, a Ona nie dała mu kosza. Do tej pory w wyborach parlamentarnych kandydował z okręgu wałbrzyskiego. Tym razem mandat otrzymał, otwierając listę wyborczą w Opolu, gdzie zagłosowało na niego ponad 46 tysięcy osób. Ministrem koordynatorem służb specjalnych w rządzie Donalda Tuska będzie opolski poseł KO, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej – Tomasz Siemoniak.
Siemoniak nie ukrywa, że nadal z Wałbrzychem i jego tradycjami jest związany. Pojawił się na obchodach Barbórki 4 grudnia na tradycyjnej karczmie piwnej. Jednak często pojawia się także na Opolszczyźnie i przygotowuje biura poselskie razem z senatorem Tadeuszem Jarmuziewiczem w Opolu, Brzegu i Nysie.
Ma 56 lat. Urodził się w Wałbrzychu i tutaj ukończył II Liceum Ogólnokształcące. Później zrobił studia na SGH w Warszawie i już w stolicy pozostał. W latach 90. działał w Kongresie Liberalno-Demokratycznym i Unii Wolności. W 1998 roku został radnym gminy Warszawa-Centrum, w 2000 roku wiceprezydentem Warszawy, a już w 2007 roku wicemarszałkiem województwa mazowieckiego. Zaraz potem został powołany na sekretarza stanu w MSWiA. W wyborach parlamentarnych startował po raz pierwszy w 2015 roku z Wałbrzycha jako 48-latek.
W pierwszym i drugim rządzie Tuska 2 sierpnia 2011 roku został powołany na urząd ministra obrony narodowej, a 18 listopada 2011 roku ponownie objął to stanowisko. Ministrem obrony został po raz trzeci w 2014 roku w rządzie Ewy Kopacz. Wtedy został także wicepremierem.
Był zatrudniony w Telewizji Polskiej jako dyrektor Programu 1. Był też wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej.
Siemoniak będzie siódmym ministrem na tym stanowisku, choć kabaretowa Komisja Cenckiewicza chciała zakazać mu zajmowania państwowych stanowisk. Wcześniej pełnili tę funkcję Zbigniew Siemiątkowski, Zbigniew Wassermann, Bartłomiej Sienkiewicz i Mariusz Kamiński za czasów którego doszło w 2017 roku do kupienia systemu Pegasus służącego do inwigilacji. Zakup sfinansował Fundusz Sprawiedliwości na wniosek ówczesnego szefa CBA Ernesta Bejdy. Sejm powołał już komisję śledczą do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych właśnie z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej w okresie od 16 listopada 2015 roku do 20 listopada 2023 roku.
Do tej pory do zadań koordynatora służb specjalnych należało nadzorowanie pod każdym względem takich instytucji jak ABW, CBA czy Agencja Wywiadu. Jedną z kompetencji było też zapewnienie warunków prawidłowego funkcjonowania systemu wywiadowczego państwa.
Ostatnio w kręgu zainteresowań posła Siemoniaka była sprawa e-maili ze zhakowanej skrzynki Michała Dworczyka. 1 grudnia, po ujawnieniu kolejnych, napisał w mediach społecznościowych: „Maile pana Dworczyka to będzie niebawem ogromny materiał dla uczciwych prokuratorów”.
Nie udało nam się na razie dowiedzieć, czy jakieś rządowe funkcje podejmą inni Opolanie. Wszystko wyjaśni się lada dzień.