Bernard Gaida, Przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, został 9 listopada 2016r., wybrany Przewodniczącym Grupy roboczej Mniejszości Niemieckich (Arbeitsgemeinschaft Deutscher Minderheiten – AGDM). Wybory odbyły się podczas obrad jubileuszowych tej organizacji, odbywających się w dniach od 7-10 listopad 2016r. w Berlinie.
AGDM działa jako grupa robocza należąca do Federalnego Związku Europejskich Grup Narodowościowych (Federal Union of European Nationalities – FUEN) – największego stowarzyszenia centralnej autochtonicznych mniejszości narodowych w Europie.
AGDM skupia mniejszości niemieckie, i został założony w 1991r. w Budapeszcie. Zrzesza organizacje mniejszości niemieckich z 21 krajów. AGDM jest najstarszą grupą roboczą, działającą w ramach FUEN, umożliwiającą wymianę oraz współpracę organizacji mniejszości niemieckich w Europie.
Praca AGDM jest koordynowana przez biuro w Berlinie. Coroczne spotkania wykorzystywane są między innymi w celu spotkań z politykami i instytucjami Republiki Federalnej Niemiec.
W ramach tegorocznego 25. spotkania grupy roboczej doszło do rozmów z kanclerz Angelą Merkel, w których Bernard Gaida wystąpił już w nowej funkcji przewodniczącego AGDM.
W spotkaniu wzięli udział również inni przedstawiciele mniejszości niemieckiej w Polsce w tym Rafał Bartek, Przewodniczący TSKN Opole i zarazem współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, Katrin Koschny, przewodnicząca Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej. Spotkanie grupy roboczej mniejszości niemieckich wspierał poprzez swoje aktywne uczestnictwo pełnomocnik Rządu Federalnego ds. Mniejszości Narodowych w Niemczech i Mniejszości Niemieckiej, Hartmut Koschyk.
Spotkanie dało przedstawicielom organizacji mniejszości narodowych możliwość wypowiedzenia się na temat polityki mniejszościowej, wspieraniu poprzez Republikę Federalną Niemiec, ale również na opisanie ich obecnej sytuacji.
Tak np. Rafał Bartek wskazał na wzrastające tendencje niechęci wobec mniejszości niemieckiej w Polsce, wspominając zarazem o przypadkach dyskryminacji także wobec innych mniejszości. Jako przykład podał plan powiększenia miasta Opole. Przewodniczący Bernard Gaida podkreślił że mniejszość niemiecka często tłumaczy w Polsce politykę Niemiec, a na dowód tego przekazał Pani Kanclerz wydanie czasopisma Wochenblatt z artykułem przewodnim na temat polityki migracyjnej pt.: „Empatia ma swoje imię.
Tegoroczne spotkanie AGDM to bez wątpienia sukces, a wybór reprezentanta mniejszości niemieckiej w Polsce na jego przewodniczącego jest wyrazem uznania dla jej aktywnej działalności oraz politycznego zaangażowania.