W Opolu odbyła się kolejna edycja panelu ekspertów w ramach projektu „Bezpieczne pogranicze”. Strażacy z Polski i Republiki Czeskiej rozmawiali o współpracy przy działaniach z uwolnieniem substancji niebezpiecznych.
Projekt „Bezpieczne pogranicze” został przygotowany przez Polską i Czeską straż pożarną. Jego celem jest nie tylko podniesienie transgranicznej gotowości przy rozwiązywaniu sytuacji kryzysowych, ale również poprawę bezpieczeństwa. W projekcie uczestniczą Komendy Wojewódzkie Państwowej Straży Pożarnej w Opolu (partner wiodący), we Wrocławiu i w Katowicach oraz Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje, Královéhradeckého kraje, Pardubického kraje, Libereckého kraje i Moravskoslezského kraje. Całkowity budżet na realizację projektu wynosi blisko 8 milionów euro. W ramach projektu, który kończy się w tym roku, przeprowadzane są: szkolenia językowe, konferencje, panele eksperckie, ćwiczenia ratownicze oraz zakupy sprzętu.
Podczas spotkania, które odbyło się 18-19 września w Opolu poruszono następujące tematy:
- Taktyka działań podczas zdarzeń z acetylenem;
- zasady poboru próbek przy wykorzystaniu wyposażenia specjalistycznych grup ratownictwa chemicznego i ekologicznego – przykłady rzeczywistych zdarzeń;
- zasady postępowania podczas zdarzeń z udziałem materiałów promieniotwórczych;
- sposoby i zasady postępowania podczas ograniczania rozlewów substancji niebezpiecznych na ciekach i akwenach;
- systemy łączności stosowane w ratownictwie chemicznym;
- zaprezentowanie systemu DeFCON (system oznaczeń poziomów gotowości bojowej sił zbrojnych wobec zagrożeń zewnętrznych) – porównanie systemu z technikami stosowanymi w Czechach.
Drugiego dnia zajęcia odbywały się na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Opolu, gdzie uczestników spotkania przywitał Opolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Krzysztof Kędryk.
Zaprezentowano sprzęt będący na wyposażeniu SGRChem – Eko „Opole”, poziom gotowości B oraz SGRChem – Eko „Kędzierzyn – Koźle” poziom gotowości A wraz z urządzeniem do zdalnej detekcji chmur substancji niebezpiecznych RAPID. Przeprowadzono też praktyczny pokaz działania systemu dekontaminacyjnego DeFCON. W ramach panelu wymieniono się wiedzą i doświadczeniami zgromadzonymi podczas realnych działań.
Fot. KW PSP w Opolu