„Zbadaj się i zyskaj spokój” to hasło przewodnie bezpłatnych badań mammograficznych dla pań w wieku od 50 do 69 lat. Prześwietlenie piersi, które pozwoli wykryć wczesne nieprawidłowości, będzie można wykonać już w piątek (26 lipca) przy Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielkim. Najpierw jednak warto się zarejestrować.
Celem programu jest przede wszystkim zmniejszenie umieralności kobiet z powodu raka piersi, podniesienie poziomu wiedzy kobiet na temat raka piersi, ale również wcześniejsze wykrywanie nowotworów piersi. Przekraczając 50 rok życia otrzymujesz przywilej bezpłatnej mammografii w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, co 2 lata.
Co musimy mieć ze sobą przychodząc na badanie?
Na stronie mammo.pl czytamy, że na badanie nie jest wymagane skierowanie lekarskie, przed jego wykonaniem weryfikuje się jedynie PESEL i sprawdza w ogólnopolskim Systemie Informatycznym Monitorowania Profilaktyki, po to, aby sprawdzić czy takie badanie przysługuje danej pacjentce.
Przed pójściem na badanie warto już wcześniej zarejestrować się dzwoniąc pod numer 58 666 24 44 lub na stronie mammo.pl. Rejestracja zapewni nam gwarancję przeprowadzenia badania w danym terminie. Jeśli jednak tego nie zrobimy i przyjdziemy na badanie bez rejestracji, może okazać się na miejscu, że jest tak dużo liczba pacjentów zarejestrowanych, że lekarz może nie przyjąć osób niezarejestrowanych. Samo zgłoszenie się wcześniej poprzez rejestracje, pozwoli lekarzom zweryfikować liczbę osób, które się zgłosiły i uznać czy jest to wystarczająca ilość osób, aby takie badania w danym terminie i miejscu przeprowadzić.
Dlaczego regularne wykonywanie badań mammograficznych jest tak ważne?
Regularne wykonywanie mammografii w tym okresie życia jest niezwykle ważne, ponieważ po ukończeniu 50 roku życia wzrasta ryzyko zachorowania na nowotwór piersi. Nie można zapominać również o samobadaniu piersi, które jest bardzo istotne i nie można zastąpić go, nawet regularnym, badaniem mammograficznym.
Jak przygotować się do badania?
– zachowanie higieny osobistej;
– przed badaniem nie używać kosmetyków (m.in. antyperspirantów);
– badanie lepiej wykonywać po miesiączce.