Na drugim kampusie Politechniki Opolskiej powstanie Newton. To kompleks budynków, w których będzie się mieścić m.in. biblioteka, sale wykładowe oraz laboratoria informatyczne.

Biblioteka, sale wykładowe oraz laboratoria informatyczne czyli nowy kompleks budynków PO

Powierzchnia nowego kompleksu budynku będzie obejmowała 12 tysięcy metrów kwadratowych, jednocześnie będzie w nim mogło przebywać 1300 osób. Newton, bo o nim mowa, to Innowacyjne Centrum Zintegrowanych usług Dydaktycznych i Bibliotecznych, które zostanie wybudowane na terenie drugiego kampusu Politechniki Opolskiej przy ul. Prószkowskiej.

To ważna i potrzebna inwestycja dla naszej uczelni. Nakłady w infrastrukturę, laboratoria, nowoczesne przestrzenie do nauki są bardzo ważnym elementem rozwoju Politechniki Opolskiej, który poprawia warunki nauki i pracy. Newton to miejsce, gdzie nasi studenci będą mogli spotykać się, przygotowywać do zajęć. Będzie się on składał z pięciu modułów, których integralną częścią będzie hol. Kolejne cztery elementy budynku to biblioteka, aula, część dydaktyczna oraz laboratorium IT – zapowiada prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.

W części bibliotecznej, na parterze zaplanowano także obszar dostępny dla użytkowników zewnętrznych, mieszczący informatorium biblioteczne, strefy czytelnicze, stanowiska pracy indywidualnej i grupowej oraz miejsca komputerowe. Na piętrze zlokalizowany zostanie Dział Wydawnictw. Z kolei aula to nowoczesne pomieszczenie konferencyjne o amfiteatralnym układzie siedzeń mogące pomieścić kilkaset osób. Natomiast w części dydaktycznej zaprojektowano dwie sale wykładowe, przeznaczone do prezentacji multimedialnych. Na piętrze znajdować się będzie dwudzielna sala wykładowa, również z możliwością prezentacji multimedialnych oraz przestrzeń samorządu studenckiego. W części laboratoryjno-informatycznej z kolei powstanie nowoczesne laboratorium informatyczne wraz z serwerownią, przeznaczone do celów naukowo-badawczych Wydziału Elektrotechniki, Informatyki i Automatyki.

Biblioteka, sale wykładowe oraz laboratoria informatyczne czyli nowy kompleks budynków PO

W pierwszej kolejności rozpoczną się prace związane z budową dwóch segmentów: holu i biblioteki. Wartość inwestycji to 32 mln zł. Przetarg na wyłonienie wykonawcy wkrótce zostanie ogłoszony. Rozpoczęcie prac przewidziane jest jesienią bieżącego roku.

Przypomnijmy, że budowa Newtona to kolejna, duża inwestycja Politechniki Opolskiej. Na pierwszym kampusie trwa przebudowa budynku typu „Lipsk”, w którym będzie się mieścił Wydział Ekonomii i Zarządzania oraz Wydział Inżynierii Produkcji i Logistyki. Wartość inwestycji to 72 mln zł.

Biblioteka, sale wykładowe oraz laboratoria informatyczne czyli nowy kompleks budynków PO

FOT. MICHAL GROCHOLSKI / AGENCJA GAZETA

Inf. Politechnika Opolska

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie