Uczestnicy pobiegli sześcioma trasami znajdującymi się na terenach Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Wśród startujących były dzieci, młodzież i dorośli, a dystanse, które pokonywali, liczyły od 300 m do 12 km. 9. Wojewódzki Bieg Przełajowy o Puchar Borsuka odbył się w sobotę (10 września) przed południem i otworzył dwudniowe Dni Zagwiździa.
Impreza rozpoczęła się o godz. 10.00, a 20 minut później jako pierwsze na stracie stanęły dzieci z roczników 2014 i 2015. Pokonały one 300-metrową trasę, o 100 m krótszą niż ich starsi koledzy i koleżanki urodzone w latach 2012 i 2013. Kolejne były starty reprezentantów roczników 2010-2011 i 2008-2009. Pierwsza grupa pobiegła na 800 m, a druga na 1200 m. Wszystkie te starty odbywały się w okolicach miejscowej huty szkła.
– Przygotowujemy się do mistrzostw Polski w biegach przełajowych, które odbędą się pod koniec listopada, dlatego startujemy teraz w podobnych imprezach organizowanych w naszym regionie – mówił Krzysztof Lis z AZS-u Politechniki Opolskiej. – Przyjechaliśmy tutaj sprawdzić się na takim krótkim dystansie. Trasa była co prawda mokra, ale bardzo przyjemna, z jedną górką, na której trzeba było przyspieszyć. Atmosfera też niezła, Zagwiździe to przyjemne miejsce i kulturalni ludzie, mam nadzieję, że jeszcze się tutaj zjawimy.
Oprócz dzieci, po puchar borsuka pobiegli też młodzież i dorośli. Trasa głównego biegu open, który wystartował o godz. 11.00, prowadziła spod huty szkła do Wilczej Budy i z powrotem. Miała 12 km. Alternatywą dla niej był bieg amatorski, który rozpoczął się pół godziny później, i podczas którego należało pokonać 3,5 km. Tym razem do Kopca w Murowie i z powrotem, była to więc jedyna trasa prowadząca przez dwie miejscowości.
– Dedykuję ten bieg mojemu półtorarocznemu synkowi, który został dziś z dziadkami oraz mojemu mężowi, który poprowadził mnie na taki piękny rezultat – podkreślała Katarzyna Olas z Komprachcic, pierwsza kobieta na mecie biegu na 3,5 km. – Jestem typowym biegaczem asfaltowym, więc start w przełaju był dla mnie trudniejszy, to zupełnie inna dynamika, inne obuwie. Uważam jednak, że to była rewelacyjna trasa, w większości leśna, mająca świetny klimat. Na pewno wrócę tu za rok.
Bieg zorganizowano po to, by popularyzować zdrowy styl życia wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Wydarzenie było też okazją do kampanii informacyjnej na temat występującego w gminie Murów borsuka europejskiego. Dlatego też jego uczestnicy rywalizowali na miejscowych ścieżkach Stobrawskiego Parku Krajobrazowego.
– To pierwszy bieg o puchar borsuka od początku pandemii, w 2020 i 2021 roku zrezygnowaliśmy bowiem z niego. Teraz liczyliśmy na co najmniej 200 uczestników, a jest ich prawie 250, to mnóstwo osób – mówił Michał Golenia, wójt gminy Murów. – Motywem przewodnim jest rzecz jasna borsuk, poprzez którego promujemy nasze tereny. To wszystkożerny gatunek żyjący w lasach, przez nie też przebiega wszystkie sześć tras naszego biegu.
Warto jeszcze dodać, że 9. Wojewódzki Bieg Przełajowy o Puchar Borsuka otworzył dwudniowe Dni Zagwiździa. W sobotę o godz. 19.00 odbędzie się jeszcze zabawa taneczna z zespołem Malibu, a w niedzielę: dożynki parafialne, Europejskie Dni Dziedzictwa i Piknik Historyczny. Szczegóły na plakacie:
Wydarzenie zorganizowano w ramach projektu „Inwentaryzacja przyrodnicza parku w Gierałcicach, ochrona in situ w zabytkowym parku w Pokoju oraz działania edukacyjno-promocyjne” i zadania nr 7 Gminy Murów: „Organizacja kampanii promujących gatunek Meles Meles z Czerwoną Listą Gatunków Zagrożonych – The IUCN Red List of Threatened Species na terenie Województwa Opolskiego” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.
fot. Tomasz Chabior