W najbliższy wtorek (13 września) w Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu zostanie zainaugurowany cykliczny projekt wszechnicowy: SALON OPOLSKIEJ NAUKI. Projekt ma popularyzować wiedzę i dorobek tych opolskich naukowców, którzy mają osiągnięcia na skalę ponadregionalną.

– Pomysł na Salon Opolskiej Nauki wziął się z obserwacji, tego że artyści mają muzea, galerie i wystawy, gdzie mogą prezentować swój dorobek artystyczny, a jednocześnie brak przestrzeni, w której swoje osiągnięcia mogliby zaprezentować i popularyzować ludzie nauki. Chcemy pokazać, że na krajobraz miasta i regionu składają się również żyjący tu intelektualiści, badacze – wyjaśnia inicjator przedsięwzięcia Tadeusz Jacek Rogoża i dodaje:

– Salon Opolskiej Nauki ma przedstawić szerszej publiczności tych z przedstawicieli opolskiego środowiska  naukowego, którzy mają osiągnięcia na skalę ponadregionalną. Goście naszego Salonu to badacze o osiągnięciach na skalę ogólnopolską, europejską, a nawet w kilku przypadkach – światową.

Wśród zaproszonych do udziału w przedsięwzięciu badaczy są naukowcy związani z Uniwersytetem Opolskim, Politechniką Opolską, Instytutem Śląskim i Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym, a nawet z Polską Akademią Nauk.

Wykład „Czy Opole było morzem?” już w najbliższy wtorek zainauguruje Salon Opolskiej Nauki

Dr hab. Elena Jagt-Yazykova

– Zaprosiliśmy badaczy uprawiających rzadkie dyscypliny nauki, np. dr Magdaleną Przysiężną-Pizarską, która jest archeologiem i biegłym sądowym czy Elenę Jagt-Yazykovą – profesora w Instytucie Biologii oraz kierownika Europejskiego Centrum Paleontologii UO – zapowiada Tadeusz Jacek Rogoża.

W najbliższy wtorek (13 września) Opolski Salon Nauki zainauguruje spotkanie właśnie z dr hab. Eleną Jagt-Yazykovą, prof. UO, która wystąpi z wykładem „Czy Opole było morzem? Jak paleobiologia pomaga odtworzyć tajemnice zaginionych światów”. Początek spotkania o godz. 16.30.

Inaugurację Salonu uświetni występ Męskiego Zespołu Estradowego TPO „CAMERTON”, pod kierownictwem Stanisława Klusika

Kolejne odsłony wydarzenia to spotkania ze wspomnianą już dr Magdaleną Przysiężną-Pisarską, a także z prof. dr hab. Annę Pobóg-Lenartowicz, obie z Instytutu Historii UO i prof. dr hab. inż. Janem Kubikiem z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej.

Spotkania będą odbywać się w co drugi wtorek miesiąca w Centrum Aktywizacji Zawodowej (CAS) przy ul. Krakowskiej 32

Organizatorem Salonu Opolskiej Nauki jest Towarzystwo Przyjaciół Opola, z inicjatywy Tadeusza Jacka Rogoży, który już wcześniej organizował takie przedsięwzięcia wszechnicowe, jak Opolska Wszechnica Krajoznawcza, Opolska Wszechnica Ekologiczna, Akademia Wiedzy o Śląsku, Śląskie Forum Krajoznawcze, czy Podróże Opolan – dalekie i bliskie, a także cykl Spotkania z twórcą… oraz Wszechnicę Historyczno-Krajoznawczą dla Seniorów.

Opowiecie.info objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze