Możliwa jest już rejestracja na Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” na 2019 rok. VII Edycja Biegu Tropem Wilczym odbędzie się 3 marca 2019 r.

Ideą Biegu jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944–1963 w obrębie przedwojennych granic RP. Bieg ma za zadanie propagować wiedzę z zakresu historii najnowszej w sposób atrakcyjny dla osób w różnym wieku. Jego celem jest także promocja biegania jako formy rodzinnego spędzania wolnego czasu oraz zachęcenie do zdrowego
stylu życia i uprawiania sportu.

Historia biegu

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944–1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy ,a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy. Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

Wszystkie szczegółowe informacje podane są na stronie.

Fot. opole.uw.gov.pl

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze