To nie będzie zwykła noc. Kolanowice zapraszają do wspólnej zabawy w noc świętojańską.

Początek imprezy zaplanowano w niedzielę, 23 czerwca, na godzinę 19.00 pod wiatą biesiadną.

W programie zaplanowano warsztaty plecenia wianków oraz kul bokashi, ziołowy spacer oraz ognisko z kiełbaskami. Przygrywać będzie Kapela Fedaków.

Na wydarzenie zapraszają: Gmina Łubniany, Łubniański Ośrodek Kultury, koło DFK Kolanowice oraz Rada Sołecka Wsi Kolanowice.

Noc świętojańska wywodzi się z tradycji słowiańskiej. Nazywana też palinocką, sobótką, kupałą czy kupalnicą. Obchodzona jest w czasie nastania najkrótszej w ciągu roku nocy, czyli z 23 na 24 czerwca i w następujący po niej (24 czerwca) dzień, który wyróżnia spośród wszystkich innych tym, iż okres między wschodem a zachodem słońca jest najdłuższy.

Obchody świętojańskie zaczynają się często już w wigilię dnia św. Jana. Cechuje je bogata obrzędowość, liczne wierzenia, praktyki magiczne i wróżby. Wśród nich jest puszczanie wianków, skakanie przez ogień, kąpiel w jeziorze lub rzecze, czy szukanie kwiatu paproci, który podobno właśnie w tę noc zakwita. Osoba, która go znajdzie, będzie bogata do końca życia. Kiedyś wierzono, że dzięki przesądom i rytuałom można przyciągnąć szczęście oraz zdrowie.

Współcześnie w różnych miejscach naszego regionu również są organizowane obchody nawiązujące w różnym stopniu do dawnych rodzimych tradycji. Najważniejszym celem tych wydarzeń jest wspólne spotkanie, integracja mieszkańców i dobra zabawa z okazji rozpoczynającego się lata.

NOc świętojańska w Kolanowicach

Fot. Materiały organizatora

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Reporterka. Pisze o tym, czym żyje powiat opolski. Absolwentka politologii na Uniwersytecie Opolskim. Miłośniczka podróży małych i dużych. Ponad wszystko uwielbia góry. Na górskich szlakach spędza większość wolnego czasu. Zdarza jej się śpiewać, głównie w chórze. Uwielbia czytać książki, a przy dobrej pogodzie - jeździć na rowerze.