Ciasto z pokrzywą na oczyszczenie organizmu z toksyn, napar z kwiatów lipy na stany przeziębienia i grypy – panie z Koła Gospodyń Wiejskich Dobrzenianki wiedzą jak lokalne zioła, mogą pomóc nam w dolegliwościach.

Przypomnijmy, że Koło Gospodyń Wiejskich Dobrzenianki znalazło się w gronie trzynastu zwycięzców konkursu dot. propagowania idei sieci Dziedzictwo Kulinarne Opolskie oraz promocji produktów tradycyjnych, regionalnych i lokalnych. Panie wspólnie z Kołem nr 10 Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Pokoju, zarażają pasją do zbierania ziół i większego kontaktu z przyrodą.

– Okazuje się, że ludzie coraz częściej chorują na różne schorzenia, z którymi nie dają sobie rady. Wszystko jednak to, co dobre i może nam pomóc, rośnie pod naszymi stopami. Czasami nie zauważamy, ile pożytecznych roślin rośnie wokół nas, w naszych ogródkach, na polu czy w lesie – mówi Gabriela Kolman, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Dobrzenianki.

Bogactwo natury w zasięgu ręki

Na zdjęciu Gabriela Kolman, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Dobrzenianki

Przykładowo wiosną możemy ruszyć na połów dzikiego czarnego bzu. Znaleźć go możemy praktycznie wszędzie, jednak jak podkreśla Gabriela Kolman, roślin najlepiej szukać w czystych terenach, oddalonych od dróg lub takich, które nie podlegają opryskiwaniu.

– Zbierając bez, nie strzepujmy z niego pyłku. To właśnie on posiada w sobie mnóstwo witamin. Osobiście zaparzam bez wrzątkiem, odczekuje 12 godzin, przecedzam, dosypuje 1,5 kg cukru i dodaje sok z pięciu cytryn. Gotując, wszystko mieszam i doprowadzam do rozpuszczenia się cukru, na końcu wlewam syrop do słoików. Jego konsystencja jest lekko zagęszczona spowodowana głównie cukrem, cytryna zaś doskonale konserwuje. Dzięki temu, taki sok możemy przechowywać nawet cztery lata. – mówi Gabriela Kolman – Powstały syrop działa nie tylko wykrztuśnie, ale również wzmocnia nasze błony śluzowe dróg oddechowych, odporność i złagodzi stany zapalne skóry. Co ciekawe, taki syrop możemy użyć również jako naturalnego aromatu do ciast. Bez jest również idealny na upały, wystarczy szklanka wody, kilka kostek lodu oraz wyparzony bez. Pamiętać jednak należy o tym, że bez szybko traci swoje kwiaty i zamienia się w kuleczki, wtedy taka roślina staje się trująca. Bez najlepiej uzbierać wraz z początkiem czerwca – dodaje.

Kolejną rośliną, którą każdy z nas może zebrać są poziomki oraz jej liście. Taki napar z liści poziomki wspomoże naszą pracę układu pokarmowego. Ponadto działa moczopędnie i napotnie, dzięki czemu m.in.: wspomaga oczyszczanie organizmu i walkę z infekcjami i ma korzystny wpływ na skórę i błony śluzowe.

– Naszym celem jest przede wszystkim propagowanie naszych lokalnych ziół. Chcemy zachęcić tutejszą społeczność do wyjścia z domu i zainteresować ich przyrodą, którą znają, ale być może nie do końca wiedzą jakie wartości lecznicze lokalne rośliny posiadają – mówi Gabriela Kolman.

– Oprócz naparów czy syropów chętnie przygotowuję tort z pokrzywą. Wykonanie takiego ciasta jest niezwykle proste i praktycznie darmowe. Potrzebujemy jedynie olej, cukier, dżem, który możemy zrobić samemu np. z czarnej porzeczki prosto z lasu, do tego potrzebujemy bitej śmietany i pokrzywy. Smak ciasta można porównać do czegoś świeżego, orzeźwiającego. Pomimo intensywnego zapachu pokrzywy, jest on po upieczeniu prawie nieodczuwalny. Dodatkowo można go nasączyć nalewką z czarnego bzu – opowiada miłośniczka natury. – Pokrzywa poprawia nasze trawienie, jest dobra na reumatyzm czy chore nerki, a do tego oczyszcza nasz organizm z toksyn – dodaje.

Do koła można zapisać się w każdym momencie. Raz w miesiącu odbywają się spotkania, podczas których każda z pań opowiada o tym, jakie rośliny zebrała i co z nich każda przygotowała. Takie właśnie receptury będziemy mogli znaleźć w książce, która dzięki projektowi pojawi się jesienią w lokalnych bibliotekach. Będzie ona zbiorem informacji na temat ziół, jak się je przetwarza oraz jakie mają właściwości. Co do tytułu, jest on jeszcze nieznany, ale prawdopodobnie książka będzie odznaczona logiem pod hasłem „Natura i zdrowie pod naszymi stopami”.

Warto również podkreślić, że Dobrzenianki nie tylko zbierają zioła, ale również rozwijają się artystycznie oraz urządzają ciekawe spotkanie tematyczne. Panie z koła będziemy mogli spotkać również na zbliżającej się Nocy Świętojańskiej organizowanej na „Odrze Ślum” w Dobrzeniu Wielkim już w niedzielę (23 czerwca). Kolejne zaś spotkanie poprowadzone w kierunku fotografii odbędzie się 24 lipca o godz. 18.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielkim. Do Koła Gospodyń Wiejskich Dobrzenianki zapisanych jest już łącznie około 30 osób. Samo Koło zostało oficjalnie zarejestrowane tuż pod koniec 2018 roku.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie