Z Opola wystartował do Białej, by już godzinę później być w Głogówku i po kolejnych trzech kwadransach zakończyć eskapadę w Walcach. Zaopatrzony w stosowne pełnomocnictwa i długopis podpisywał umowy. Umowy ważne dla tych miejscowości i dla całego regionu.

W Białej podpisał z burmistrzem Edwardem Plicką umowę na dofinansowanie remontu ceglanej Wieży Prudnickiej. Jest ona jest elementem miejskich obwarowań. remontu. Pochodzi z przełomu XIV-XVIII w. i wpisana jest do rejestru zabytków. Do tej pory była niedostępna dla odwiedzających, ale to po remoncie  ma się zmienić. Wnętrze wieży będzie oświetlone, zainstalowany zostanie również system czujek przeciwpożarowych. Wymienione będą również drewniane drzwi, a we wnętrzu zbudowane zostaną schody nawiązujące do tych pierwotnych. Będzie można nimi wejść na piątą kondygnację i stamtąd podziwiać panoramę Białej i okolic. Co najważniejsze, przeprowadzone będą prace konstrukcyjne, bowiem obiekt wymaga wzmocnienia. Dziś z zewnątrz widać pęknięcia, będą one usunięte. Wzmocnione będą stropy i położona nowa posadzka.

Koszt przebudowy wyniesie ponad 450 tysięcy złotych. Dofinansowanie unijne przekazane przez urząd marszałkowski to 300 tysięcy złotych. To dofinansowanie gwarantował dziś swym podpisem wicemarszałek Szymon Ogłaza.

Ponad 7 milionów 700 tysięcy złotych będzie kosztować modernizacja oczyszczalni ścieków w Głogówku. Dofinansowanie unijne na połowę tej kwoty gwarantował dziś podpisując umowę z burmistrzem Piotrem Bujakiem właśnie Szymon Ogłaza.  – Jest to bardzo ważna umowa – cieszył się burmistrz. Cześć prac juz wykonaliśmy a teraz przystępujemy do modernizacja części biologicznej oczyszczalni ścieków. Dbamy o rzekę Osobłogę i co najważniejsze, o naszych mieszkańców. Co do wysokości dofinansowania, jest to drugie w kolejności, jakie otrzymaliśmy w historii Głogówka – informuje Piotr Bujak. Zakończenie prac planowane jest w 2022 roku.

Brawurowy rajd Szymona Ogłazy

1 milion 200 tysięcy złotych zostawił Ogłaza w Walcach. To połowa wartości termomodernizacji miejscowego Gminnego Ośrodka Kultury. Rafał Magosz, dyrektor domu kultury przypomina, że budynek budowany był w latach osiemdziesiątych. – Jest to bardzo duża bryła, zakres prac jest bardzo szeroki. Zaplanowana jest modernizacja systemu grzewczego oraz instalacja gruntowej pompy ciepła i kolektora słonecznego – mówi.  Zastępca wójta gminy Walce Rafał Miczka cieszy się ze wsparcia. – Jest to miejsce, w którym spotykają się wszystkie pokolenia. Zajęcia mają tutaj zarówno najmłodsi, jak i seniorzy. Elementy, które zostaną wymienione, wpłyną również na oszczędności. Po modernizacji budynek będzie wizytówką gminy – dodaje Rafał Miczka.

Zyskają lokalne społeczności, a przez to zyska cały region. Oczywiście nic by z tego wszystkiego nie było gdyby nie Unia Europejska i gminni samorządowcy, ale kropkę nad i stawiał dziś Szymon Ogłaza.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.