Około 600 zawodników i zawodniczek z całej Europy wystartowało w zawodach brazylijskiego jiu-jitsu Submission Only League Tournament. Wydarzenie odbyło się w sobotę (25.11) w opolskiej Stegu Arenie.
Rywalizacja trwała od rana, aż do wieczora. Uczestnicy turniej startowali w dwóch kategoriach: Gi dla osób w kimonach i NoGi dla osób w innych strojach – spodenkach i tzw. rashguardach. Każda z nich była ponadto podzielona na kategorie wiekowe. Wystartowały dzieci w przedziałach 4-6 lat i 7-9 lat, młodzicy (10-12 lat), juniorzy młodsi (13-15 lat), juniorzy (16-17 lat), dorośli (+18 lat) i mastersi (+30 lat). Obowiązywał też podział na płeć i kategorie wagowe.
Im wyższy wiek i stopień zawodników, tym szerszy był wachlarz dozwolonych technik. Poszczególne akcje były odpowiednio oceniane, co przekładało się na późniejszy rezultat pojedynku. Jednak inne zagrania – jak pasywność – kończyły się karami. Niektóre ruchy kończyły się z kolei upomnieniami, a były to chociażby chwytanie ubrań rywala, atakowanie twarzy i przypadkowe ataki na krocze. Natomiast natychmiastową dyskwalifikacją groziły między innymi: gryzienie, drapanie, chwytanie za uszy i włosy, kopanie i bicie.
– Stworzyliśmy SOLT bazując na istniejących przepisach. Zaczerpnęliśmy z najlepszych organizacji to, co najlepsze. Zrezygnowaliśmy też z tych zasad, które według nas nie sprawdzają się. Wszystko po to, by przepisy były łatwe do wytłumaczenia, a pojedynki widowiskowe – podkreślał Paweł Kujawa z klubu Next Level Opole, jeden z organizatorów. – To już ósma edycja tej imprezy w Opolu. Wcześniej organizowaliśmy tutaj też zawody Next Level Cup, które odbyły się jedenastokrotnie. Chcieliśmy jednak zrobić coś większego, międzynarodowego. Tak powstał SOLT na zasadach, w których zawodnicy dążą do poddania się rywala.
@opowiecie.info Około 600 zawodników i zawodniczek z całej Europy wystartowało w zawodach brazylijskiego jiu-jitsu Submission Only League Tournament. Wydarzenie odbyło się w sobotę (25.11) w opolskiej Stegu Arenie. #BJJ #BrasilianJiuJitsu #jiujitsu #SOLT #SOLT6 #SubmissionOnlyLeagueTournament #SteguArena #Opole ♬ Epic Orchestra – RK Sound
Wśród dzieci i młodzików podstawowy czas walki wynosił 3 minuty, wśród juniorów młodszych i juniorów – 4 minuty, a wśród dorosłych i mastersów – 5 minut w kategorii NoGi i 6 minut w kategorii Gi. W każdym z przypadków możliwe było też przeprowadzenie dogrywki, w której obowiązywały punkty za określone akcje. W przypadku braku rozstrzygnięcia decydowały natomiast: realne próby kończeń, aktywność i pasywność walczących, kontrola przebiegu walki, unikanie walki i faule.
– Poziom sportowy i organizacyjny imprezy jest wysoki. Jest tutaj jak na europejskich lub światowych zawodach, a sportowcy są bardzo mocni. Przyjechały tu między innymi osoby z Polski, Słowacji, Czech, Ukrainy i Azerbejdżanu – mówił Arman Wilski, zawodnik klubu Next Level Opole. – Startuję tutaj, w innych kategoriach też sędziuję, a poza tym pomagam organizatorom. Takie wydarzenia to fajna sprawa dla nas zawodników i dla Opola jako miasta. To ważne dla tego miejsca pod kątem marketingowym i reklamowym.
Brazylijskie jiu-jitsu, nazywane w skrócie BJJ, to sport walki, który czerpie z japońskiego ju-jitsu, judo i zapasów. Charakteryzuje się tym, że zawodnicy walczą głównie w parterze. Podobnie jak trzy pokrewne mu dyscypliny opiera się na chwytach, których celem jest unieruchomienie przeciwnika. W BJJ obowiązuje klasyfikacja, na którą składa się pięć kolorów pasów – od najniższego białego, kolejno przez niebieski, purpurowy i brązowy, aż do mistrzowskiego czarnego.