Występy artystów, wymiana doświadczeń i darmowe warsztaty to program Zlotu Diabolo Polska 2023, który odbywa się w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielkim.

Zlot rozpoczął się w piątek (24.11) i potrwa do niedzieli (26.11). Uczestniczą w nim goście z Mazowsza, Małopolski, Dolnego Śląska, Śląska, północnej Polski, Opola i gminy Dobrzeń Wielki. Wśród nich są Polacy i Hiszpanie. Większość osób przyjechała na cały weekend, by wspólnie trenować, wymieniać się doświadczeniem i integrować się.

– Z diabolo zaczęłam ćwiczyć pod koniec szkoły podstawowej, trenowałam jakieś pięć lat, po czym zrobiłam sobie przerwę. Teraz wróciłam, a zlot był iskrą, by to zrobić – przyznała Julia Murza z Opola. – Koleżanka pokazała mi kiedyś rekwizyty cyrkowe, spróbowałam swoich sił i spodobało mi się to, więc zachęciła mnie do udziału w zajęciach cyrkowych w Dobrzeniu Wielkim. Dołączyłam, po czym kontynuowałam ćwiczenia w Opolu. Taki zlot to bardzo dobry pomysł, bo nas, diabolistów, nie jest dużo, a fajnie wymieniać się doświadczeniem.

Punktem kulminacyjnym imprezy były sobotnie występy artystów. Królowało podczas nich diabolo, czyli przypominający klepsydrę przedmiot, którym operuje się za pomocą sznurka na dwóch kijkach. Tak powstają efektowne sztuczki i akrobacje, często z wykorzystaniem więcej niż jednego diabolo. Niektórzy występujący postawili też na inne formy żonglerki lub ogólnie sztuki cyrkowej.

@opowiecie.info Występy artystów, wymiana doświadczeń i darmowe warsztaty to program Zlotu Diabolo Polska 2023, który odbywa się w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielkim. #diabolo #sztukacyrkowa #cyrk #circus #DobrzeńWielki #Dobrzeń #GminaDobrzeńWielki #GminaDobrzeń #GOK #GOKDobrzeńWielki #GminnyOśrodekKulturywDobrzeniuWielkim ♬ Cinematic orchestra emotional and thick – AtagoSounds

– Inspirujemy się wzajemnie, rozmawiamy o diabolo i żonglerce oraz potrzebnych do tego rekwizytach. Dyskutujemy też o przyszłości tej dziedziny w Polsce, a także o tym, co możemy ulepszać w naszych programach artystycznych – podkreślał Krzysztof Riewold, organizator zlotu. – Sobotnie występy były natomiast okazją, żeby każdy mógł zaprezentować swoje umiejętności przed lokalną publicznością. W niedzielę odbędą się również warsztaty dla wszystkich chętnych.

Udział w zajęciach będzie darmowy. Rozpoczną się w niedzielę o godz. 12.00, a ugości je sala bankietowa Gminnego Ośrodka Kultury. Będzie to okazja, by sztuka cyrkowa, w tym żonglerka z wykorzystaniem diabolo i pozostałych rekwizytów, zainspirowała też inne osoby, nie tylko uczestników zlotu. Chodzi bowiem o to, by wzajemnie się uczyć i pokazywać, jak atrakcyjną dziedziną jest cyrk.

Wydarzenie zorganizował artysta cyrkowy Krzysztof Riewold wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Dobrzeniu Wielkim. To wychowanek grupy „Cudaki” z tegoż ośrodka i specjalista od diabolo. Uprawia żonglerkę już 20 lat, również z wykorzystaniem piłek, obręczy i maczug.

Punktem przełomowym był dla niego udział w programie „Mam talent!”, gdzie w 2011 roku dotarł do półfinału. Wtedy żonglerka przerodziła się w pracę i dziś Krzysztof Riewold jest nie tylko artystą scenicznym, który ma ze sobą występy w Arabii Saudyjskiej i Indiach, ale też instruktorem sztuki cyrkowej. Pomaga kształcić podopiecznych „Cudaków”, prowadzi też własne grupy oraz kanał na platformie YouTube, na którym pokazuje, jak żonglować.

fot. Tomasz Chabior

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.