Niezwykle uroczyście i atrakcyjnie zakończono dziś program EDUKO w Kupiu. Było wesoło, mądrze i smakowicie. Świetna organizacja sprawiła, że młodzież uczestnicząca w projekcie na długo go zapamięta. 

Buchty, wodzionka i lody – pod patronatem marszałka Buły

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kupiu, bo tak prawidłowo, według prof. Jana Miodka, odmienia się nazwę miejscowości Kup w gminie Dobrzeń Wielki w województwie opolskim, wymyślono projekt „Spotkanie z regionem – tu jest pięknie, smacznie i stylowo”. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kupiu jest laureatem konkursu EDUKO – Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 – Opolskie.

– Zrealizowaliśmy w ramach tego projektu szereg warsztatów dla dzieci – informuje dyrektor szkoły Rafał Kawałko. – Kwota 6 700 PLN, którą szkoła otrzymała na ten cel nie jest oszołamiająca, ale jak się okazuje nawet przy niewielkich nakładach z dobrym zespołem  można zrobić coś wartościowego.

Dzieci wysłuchały prezentacji o produktach tradycyjnych województwa opolskiego przedstawionej w bardzo atrakcyjny sposób przez Justynę Osiecką-Sułek z Departamentu Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego w Opolu. Jak się okazało są doskonale zorientowane w kuchni naszego regionu. I trudno się dziwić -mają z nią do czynienia na co dzień w domach rodzinnych.
Własnoręcznie ugotowały buchty śląskie z sosem jagodowym i wodzionkę, a na deser lody z owoców czarnego bzu i mięty na ciekłym azocie. Wszystko pod kierunkiem Patryka Buchty z Pracowni Smaków – członka sieci Dziedzictwo Kulinarne Opolskie.
Ciasto na buchty wyrabiali także  dyrektor szkoły Rafał Kawałko i wójt gminy Dobrzeń Wielki Piotr Szlapa, któremu tematyka  całego projektu bardzo przypadła do gustu.

-Program EDUKO skierowany jest nie tylko do szkół ale też do społeczności lokalnych – mówi Monika Jurek dyrektor departamentu edukacji i rynku pracy  w Urzędzie Marszałkowskim. – Na pewno kilkadziesiąt szkół w nim uczestniczy. To jest konkurs wieloetapowy i szkoła w Kupiu jest jego laureatem.

 Projekt był realizowany przy współpracy z Muzeum Śląska Opolskiego. – Program „Bardzo młoda Kultura” realizowany jest już od 2016 roku przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego  i Narodowego Centrum Kultury – mówi Joanna Ojdana, zastępca dyrektora muzeum.  – Kolejny konkurs na projekty został już rozpisany i mam nadzieję, że znów wiele środowisk się nim zainteresuje

Dzieciom, w ich kuchennych zmaganiach towarzyszyli także radni gminy Dobrzeń Wielki. Oto krótka relacja filmowa z uroczystości w szkole i warsztatów kulinarnych.

Fot. melonik

 

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

2 komentarze

  1. Mieszkaniec Gminy Dobrzeń Wielki /

    Drogi Panie Redaktorze, od ilu lat Pan pisze artykuły i w dalszym ciągu nie potrafi Pan napisać poprawnie miejscowości Kup ? W Kupiu? Chciałbym zobaczyć minę Pan Wójta lub Pana Dyrektora jak dziwnie Pan odmienia Kup. Chyba że aż tak bardzo nie lubi Pan tej miejscowości, albo nabija się z niej… Nie można napisać po prostu „… w Kup” ???

    • Leszek Myczka /

      Nie, dlatego, że poprawna jest odmiana „w Kupiu”. Proszę pamiętać, że język polski jest fleksyjny i nazwy miejscowości należy odmieniać. Chyba, ze zna się Pan na języku polskim lepiej od profesora Miodka….

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.