Na środowej (27 stycznia) XXVII sesji rady gminy Dobrzeń Wielki, radni uchwalili tegoroczny budżet gminy i – ściśle z nim powiązaną – wieloletnią prognozę finansową na lata 2021-2024.

Regionalna Izba Obrachunkowa wydała negatywną opinię dotyczącą wieloletniej prognozy finansowej gminy Dobrzeń Wielki. W związku z tym, rada gminy nie mogła zatwierdzić budżetu na 2021 rok. Budżet i wieloletnia prognoza finansowa gminy zostały uchwalone na wczorajszej sesji.

Deficyt jest największym problemem, z jakim zmaga się dobrzeński samorząd. Na ten rok wynosi on 3 mln 666 tys. 102 zł.

– Tyle brakuje na sfinansowanie wydatków bieżących – informowała Barbara Buchta, skarbnik gminy. – Deficyt budżetu zostanie pokryty przychodami budżetu pochodzącymi z udzielonych w ubiegłych latach pożyczek, z niewykorzystanych środków pieniężnych na rachunku bieżącym budżetu, z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz z nadwyżki budżetu zgromadzonej na rachunku bankowym w latach ubiegłych.

Z uchwałą budżetową ściśle powiązana jest wieloletnia prognoza finansowa.

– Opinia do wieloletniej prognozy była negatywna. To jest przyczyna uchwalania budżetu po zakończeniu roku budżetowego – wyjaśniała Barbara Buchta. – Negatywna opinia wynikała z tego, że bieżące dochody gminy nie pokrywają wydatków bieżących. Żeby podjęcie uchwały budżetowej i funkcjonowanie gminy w nieprzerwanym zakresie były możliwe, wieloletnia prognoza została sporządzona w taki sposób, aby spełnić wymagane wskaźniki. Dochody bieżące zwiększono o kwotę 1 mln 860 tys. zł. Wskaźniki są w tym momencie prawidłowe, co pozwala na podjęcie uchwały budżetowej.

– Na przyszłość wiąże się to z podjęciem kroków w kierunki zwiększenia dochodów – kontynuowała skarbnik gminy. – Oznacza to dodatkowe obciążenia dla mieszkańców i wprowadzenie oszczędności w działaniach gminy. Wydatki obniżone są o kwotę około 3,5 mln od 2022 roku. Na ten moment możemy przyjąć i budżet i wieloletnią prognozę. Jednak będziemy musieli podejmować działania, żeby w przyszłym roku do takiej sytuacji nie dopuścić. Sytuacja, którą mamy w tym roku, czyli domykanie budżetu nadwyżką budżetową, powoduje, że wskaźniki są niezgodne, nie pozwalają na przyjęcie budżetu. Tej nadwyżki w budżecie nie będzie zawsze. Ona się wyczerpie bo potrzeby gminy są ogromne.

Pozostałe uchwały

Oprócz budżetu i wieloletniej prognozy finansowej, radni przyjęli jeszcze cztery uchwały. Zmieniono uchwałą  odległość punktów sprzedaży alkoholu od szkół, przedszkoli i kościołów z pięćdziesięciu do trzydziestu metrów. Wszystkie sołectwa znajdujące się na terenie gminy zaopiniowały projekt pozytywnie.

Dwie kolejne uchwały dotyczyły przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części wsi Chróścice i dla terenu w Dobrzeniu Wielkim naprzeciwko Liceum Ogólnokształcącego.

Radni przyjęli też uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy najmu. Uchwała pozwala na o przedłużenie okresu wynajmu budynku w Kup, w którym mieści się ośrodek zdrowia na kolejne dziesięć lat.

Interpelacje, wolne wnioski, sprawy różne

Najważniejszą kwestią poruszoną przez radnych w dalszej części sesji był temat bezpieczeństwa na drogach. Łukasz Lazik zwrócił uwagę na utrudnienia w korzystaniu z przejścia dla pieszych w rejonie skrzyżowania ulic Opolskiej, Namysłowskiej i Strzelców Bytomskich w Dobrzeniu Wielkim. Radny pytał o możliwość budowy chodnika i przejścia dla pieszych na ul. Strzelców Bytomskich oraz zainstalowanie tam lustra.

– Wystąpiliśmy z pismem do Zarządu Dróg Wojewódzkich z prośbą o rozwiązanie tego tematu i propozycją dołożenia się do budowy chodnika, który łączyłby ul. Powstańców Śląskich ze Strzelców Bytomskich i z przejściem dla pieszych na wysokości ul. Strzelców Bytomskich. Mamy nadzieję, że temat uda się załatwić pozytywnie – odpowiedział zastępca wójta Piotr Jonek.

Arkadiusz Kulas poruszył temat braku oznaczeń poziomych wskazujących na przebieg ścieżek rowerowych biegnących przy ulicach Opolskiej i Namysłowskiej. W ciągu miesiąca doszło na tych ulicach do dwóch potrąceń rowerzystów. – Apelowaliśmy w tej sprawie do Zarządu Dróg Wojewódzkich wielokrotnie. Poruszymy temat na spotkaniu z dyrekcją ZDW.

Roman Kołbuc zapowiedział złożenie wniosku w Urzędzie Gminy w sprawie publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej protokołów z posiedzeń komisji stałych rady gminy. – Ułatwi to mieszkańcom dostęp do informacji o sprawach, o których rozmawiamy na posiedzeniach poszczególnych komisji – argumentował przewodniczący.

Radni podejmowali też tematy dotyczące m.in. jakości powietrza, możliwości rozwiązania problemu spalania śmieci w piecach w gospodarstwach domowych, strategii rozwoju gminy na lata 2021-2030 i remontu sieci cieplnej na terenie gminy.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze