W listopadzie dla wszystkich miłośników historii Opola i zabytków poprzemysłowych stolicy województwa czeka niezwykłe wydarzenie w Muzeum Śląska Opolskiego.

Od 17 listopada w muzeum otwarta zostanie nowa wystawa czasowa: „Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta”.

– W Opolu na przełomie XIX i XX wieku działało dziewięć cementowni, z których do naszych czasów zachowała się niewielka część. Zostały całkowicie zburzone, niektóre obiekty są zaadaptowane na inne cele lub stoją puste – od lat bez wyposażenia i przedmiotów związanych z przetwarzaniem surowców i produkcją cementu – opowiada Michał Grocholski z MŚO. – Zachowało się stosunkowo niewiele dokumentów, planów i innych pamiątek. Odchodzą także ludzie, którzy pamiętają działalność cementowni opolskich w drugiej połowie XX wieku. Dlatego warto zastanowić się jakie znaczenie dla Opola miała działalność w mieście tylu cementowni? Jakie wartości ma zachowany jeszcze zasób materialny dawnego przemysłu cementowego? Czy historia industrialna Opola powinna być elementem stałej działalności wystawienniczej i edukacyjnej?

Na te pytania między innymi ma odpowiedzieć wystawa, która będzie otwarta do 30 czerwca 2023 roku.

Również 17 listopada w MŚO rozpocznie się dwudniowa ogólnopolska konferencja naukowa poświęcona tematyce ochrony i popularyzacji dziedzictwa przemysłowego.

– Wykłady przeznaczone są zarówno dla naukowców, ale także dla pasjonatów historii. Podczas dwóch dni w Muzeum Śląska Opolskiego swoje wystąpienia wygłosi 32 prelegentów. Zaproszeni goście to reprezentanci uczelni wyższych, architekci, konserwatorzy oraz muzealnicy z całego kraju – mówi Michał Grocholski z MŚO.

Udział w konferencji jest płatny, szczegóły na stronie muzeum.

Zdjęcia archiwalne ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego

Zdjęcia wystawy z czasu montażu fot. Muzeum Śląska Opolskiego.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze