W dawnych czasach wywiad opierał się o pracę szpiegów, którzy starali się różnymi metodami, często nielegalnymi, dotrzeć do tajnych dokumentów, tajnych informacji, tajnych obiektów etc. Dziś mamy satelity, które pokazują dowolnie wybrane miejsca świata z dużą dokładnością i mamy internet, który jest oceanem informacji. Dlatego dziś duże znaczenia ma tzw. biały wywiad, działający zgodnie z prawem. Wykrywa on prawdę przez analizę publicznie dostępnych informacji.
Do informacji najważniejszych, z punktu widzenia białego wywiadu, należą m.in. dane statystyczne. Umiejętność znajdowania właściwych danych statystycznych i ich analizy, to rzecz niezbędna w białym wywiadzie. Ktoś, kto chciałby pracować w białym wywiadzie, powinien mieć tę umiejętność.
Poczynając od bieżącego roku szkolnego, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, których ukończenie daje możliwość uzyskania świadectwa dojrzałości, mogą zmierzyć się w Olimpiadzie Statystycznej. Odbędzie się ona po raz pierwszy. W szczególnych przypadkach, określonych regulaminem, w olimpiadzie tej mogą brać udział także niektórzy uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, zasadniczych szkół zawodowych i innych.
Zgłoszenia uczniów do Olimpiady Statystycznej dokonują szkoły. Wiadomo jednak, jak mocno nauczyciele przeciążeni są przeróżnymi obowiązkami. Może być tak, że uczeń chciałby się zmierzyć w Olimpiadzie Statystycznej, ale jego szkoła o tym nie wie. Uczeń szkoły ponadgimnazjalnej to już prawie dorosły, więc powinien umieć dopilnować swych spraw. Może przecież sam, poprzez wychowawcę klasy, wystąpić do swej szkoły o umożliwienie mu startu w Olimpiadzie Statystycznej.
Do rozpoczęcia Olimpiady Statystycznej zostało nieco ponad siedem tygodni. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 października. Uczniom zainteresowanym Olimpiadą Statystyczną proponuję wejście na stronę:
https://stat.gov.pl/portal-edukacyjny/olimpiada-statystyczna/
Dalej, jako potencjalni wywiadowcy, powinni poradzić sobie sami.