Cukiernicza wizja pałacu w Ziemiełowicach Joanny Hofbauer oraz smoka z legendy smogorzowskiej Jolanty Mierzwiak zwyciężyły IV Międzynarodowy Festiwal Tortów, Ciast i Ciasteczek w sobotę (30 marca) w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Straszny gad podbił też serca publiczności, która przyznała mu Grand Prix.

Cukrowe cuda podziwiały masy gości. Każdy uczestnik mógł oddać głos na faworyta. Bajeczne wyroby nagradzało w tym roku w dwóch kategoriach: „zamki, pałace i dworki”, a także legendy, podania i mity Stobrawskiego Zielonego Szlaku”.

– Frekwencja przeszła nasze oczekiwania. Karty do głosowania wypełniło ponad tysiąc osób! – cieszy się Jadwiga Kulczycka, pomysłodawca wydarzenia i prezes Lokalnej Grupy Działania Stobrawski Zielony Szlak z Pokoju.

– Na festiwal zgłoszono 19 prac z całej Polski, m.in. z Radomia, Wałbrzycha czy Warszawy. Prezentowano pałacyki, zamki i dworki z terenu m.in. powiatów namysłowskiego, opolskiego czy brzeskiego. Każda z nich  jest wyjątkowa.

W brzeskim muzeum w formie cukierniczych arcydzieł zobaczyć było można m.in. zamek z Niemodlina, Dąbrowy, czy okazałe pałace z Kopic i ostatecznie ten zwycięski – z Ziemiełowic.

Cukrowe pałace, dworki i legendy promowały Opolszczyznę na zamku w Brzegu [WIDEO, ZDJĘCIA]– Pracowałam nad nim trzy tygodnie, dzień i noc. Poszczególne elementy zostały wycięte ze styropianu, mam tu m.in. ponad tysiąc dachówek. Całość obłożyłam 15 kilogramami masy cukrowej – opowiada Joanna Hofbauer z Krasowic, która na co dzień prowadzi pracownię tortów artystycznych.

– Pochodzę z gminy Namysłów, wybrałam więc zabytek ze swojego rejonu. Pałac w Ziemiełowicach zawsze bardzo mi się podobał. Najwięcej czasu zajęło wykonanie jego rzeźb, dodatków.

Jak podkreśla laureatka, w masie cukrowej mogłaby lepić godzinami, a największą nagrodą dla niej jako cukiernika jest zadowolony klient i przyjmowanie szalonych projektów.

– Raz lepiłam dziesięć godzin suknię Elzy i jej figurkę, a wśród ciekawych wypieków był czołg, traktor, BMW czy stara Syrenka – wylicza.

Podwójne laury za smoka ze Smogorzowa i perełka z Kopic

Natomiast dwie nagrody zdobyła Jolanta Mierzwiak, która na brzeskim festiwalu prezentowała pałac w Kopicach i legendę smogorzowską, a dokładnie jej bohatera – smoka. I to właśnie straszny gad zdobył największe uznanie jurorów i publiczności.

Cukrowe pałace, dworki i legendy promowały Opolszczyznę na zamku w Brzegu [WIDEO, ZDJĘCIA]– Wybrałam legendę o smoku, który nawiedzał okoliczne wioski. Z gadem walczyli rycerze, aż w końcu trębacz z Trębaczowa zadął w trąbę i smok uciekł. Gdy poznałam tę legendę miałam bestię od razu przed oczami – śmieje się pani Jolanta, która przyznaje, że wypieki i ich dekorowanie fascynują ją od dziecka.

Łuski smoka wykonała z masy cukrowej, a skrzydła z papieru waflowego. Do środka trafiła czekolada plastyczna, pianki i ryż preparowany.

– A pałac w Kopicach był wielkim wyzwaniem. Zauroczył mnie i postanowiłam, że muszę go odtworzyć. Dziś zabytek niszczeje, dokładnie obejrzałam go również z bliska, wzorowałam się na starych fotografiach, zdjęciach z drona, które znalazłam w internecie. Ja pokazuję stan obecny i ruiny. Wykonanie całości trwało miesiąc.

Cukrowe pałace, dworki i legendy promowały Opolszczyznę na zamku w Brzegu [WIDEO, ZDJĘCIA]Pani Jolanta pokazała nie tylko sam pałac, ale też rzeczkę, która wpada do jeziora czy pałacowy ogród. Przy tworzeniu wykorzystała biszkopt, masę cukrową, makaron, karmel, z którego powstała… rzeka.

Realizm i precyzja

– Oceniamy m.in. odzwierciedlenie rzeczywistości, to w jakiej skali powstał dany projekt, czy wykorzystano różne techniki, czy zadbano o estetykę – wyjaśnia Renata Chura z Czech, mistrz cukiernictwa, przewodnicząca jury.

– Zwycięski pałac zachwycał realizmem, natomiast w nowej kategorii legend wszyscy bardzo się starali. Faworyt był jednak jasny. Smok został niezwykle precyzyjnie wykonany i był to również najtrudniejszy eksponat.

Wyroby oceniali również mistrz cukiernictwa Renata Chura (Czechy), jurorka międzynarodowa i mistrzyni świata w cukiernictwie Ewa Drzewicka, prezes grupy Azoty i pełnomocnik zarządu LGD Stobrawski Zielony Szlak Mieczysław Niedźwiedź oraz dyrektor Opolskiej Organizacji Turystycznej Piotr Mielec.

Grand Prix Festiwalu – nagroda publiczności:
„Legenda Smogorzowska” Wykonanie Jolanta Mierzwiak

Kategoria zamki, pałace i dworki:
I miejsce –  Pałac  w Ziemiełowicach Wykonanie Joanna Hofbauer
II miejsce – Pałac w Kopicach Wykonanie Jolanta Mierzwiak
III miejsce – Zamek w Niemodlinie Wykonanie Irena i Edward Zawadzcy

Kategoria legendy, podania i mity Stobrawskiego Zielonego Szlaku
I miejsce – „Legenda Smogorzowska” Wykonanie Jolanta Mierzwiak
II miejsce – Legenda „Jak kobieta i dziecko umknęły wodnikowi” Wykonanie Agnieszka Spławińska
III miejsce – Legenda „Wodniki w Czarcim Stawie” Wykonanie Agnieszka Tymecka

Fot. Anna Konopka

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.