Województwo opolskie startuje z pionierskim programem edukacyjnym.
Program skierowany jest do wszystkich szkół Opolszczyzny oraz do rodziców i opiekunów. W ramach programu zaplanowano przeprowadzenie szkoleń mających na celu podniesienie świadomości na temat zagrożeń wynikających z nieumiejętnego korzystania z Internetu. Przeszkoleni zostaną dyrektorzy, nauczyciele i pedagodzy szkolni, a także uczniowie wszystkich typów szkół.
Z danych udostępnionych na stronie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wynika, że:
- 55% nastolatków ma kontakt z pornografią w Internecie,
- ponad 40% styka się z przekazami pełnymi nienawiści,
- 22% uczniów III klasy gimnazjum padło ofiarą cyberprzemocy.
Dane te są zatrważające, choć pokazują tylko niewielką część zagrożeń pochodzących z sieci. Większość przypadków dotyczących przestępstw w sieci nie jest zgłaszana do organów ścigania, ponieważ młodzi ludzie obawiają się reakcji rówieśników lub czują się bezbronni wobec tego rodzaju działań.
W okresie między styczniem i wrześniem 2016 roku w województwie opolskim wszczęto 129 postępowań z tytułu uporczywego nękania i 67 postępowań dotyczących bezprawnego uzyskania dostępu do informacji, prawdziwa skala tego rodzaju przestępstw jest jednak znacznie wyższa.
Tylko skonsolidowane działanie instytucji publicznych może przynieść wymierne efekty w walce z cyberprzestępczością. Na tym założeniu opiera się pierwszy w Polsce WOJEWÓDZKI PROGRAM PODNIESIENIA ŚWIADOMOŚCI W ZAKRESIE BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z INTERNETU „Cyberbezpieczny uczeń”.
Autorami tej inicjatywy są: Wojewoda Opolski, Komendant Wojewódzki Policji w Opolu oraz Kurator Oświaty w Opolu. Partnerzy programu podpisali w dniu 16 listopada 2016 roku porozumienie o współdziałaniu na rzecz cyberbezpieczeństwa dzieci i młodzieży na Opolszczyźnie.