Czerwony las to najbliższe otoczenie elektrowni w Czarnobylu, które zostało skażone przez człowieka w czasie historycznej katastrofy atomowej w 1986 roku. To również nazwa kolejnego projektu GSW opisującego zmiany klimatyczne.

Celem instagramowego projektu artystycznego „Czerwony las” jest ukazanie problematyki ekologicznej – aktualnego stanu świata – przez młode pokolenie artystów i artystek. Nazwa bezpośrednio nawiązuje do katastrofy w Czarnobylu.

– Czerwony las to określnie miejsca ekstremalnie toksycznego, które przez lata stworzyło swój własny system ekologiczny. To obraz katastrofy – wyjaśnia Agnieszka Dela-Kropiowska, kuratorka projektu. – Ale też znakomity pretekst do snucia opowieści o ochronie środowiska w kontekście lokalnym i o problemach generowanych przez zmiany klimatyczne.

Tematem projektu są zmiany klimatyczne dotykające współczesnego człowieka, interpretowane w wymiarze lokalnym przez młodych artystów.

Projekt „Czerwony las” zamyka w GSW roczne rozważania artystyczne o stanie środowiska na świecie

W 2021 roku Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zrealizowała szereg projektów, które swoją tematyką nawiązywały do aktualnego stanu świata w kontekście zmian klimatycznych.

Do tej pory zrealizowano międzynarodowe rezydencje artystyczne „Biegun Ciepła” oraz wystawę autorstwa Pawła Czekańskiego „Let’s the world burn”. A także warsztaty z zakresu zrównoważonego rozwoju realizowane z firmą Canon, warsztaty i wydawnictwo „Krecha. Rysunkowe laboratorium przyrody” oraz spotkania z ekologiami.

Uczestnikami projektu „Czerwony las” mogą być studentki i studenci polskich, wyższych szkół artystycznych

Forma zgłaszanych projektów powinna być dostosowana do narzędzi internetowych narzuconych przez Instagram (fotografie, film, relacja na żywo, rejestracja filmowa performansu itp.).

– Chcielibyśmy poznać lokalne problemy i dowiedzieć się co zaprząta myśli w kontekście ekologii mieszkańców Wrocławia, Gdańska czy Warszawy – mówi Agnieszka Dela-Kropiowska. – Zależy nam żeby ten projekt dotarł do jak najszerszego grona studentów, którzy w swoich rozważaniach artystycznych zajmują się problematyką ekologiczną.

Prace można nadsyłać jeszcze do 30 listopada. W ramach projektu przewidziana jest publikacja czterech wybranych materiałów na Instagramie GSW.

Więcej informacji na stronie galeriaopole.pl

„Czerwony las” – kolejny proekologiczny projekt Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze