W tym tygodniu Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza na wiele interesujących wydarzeń, które z pewnością przyciągną miłośników sztuki i kultury. – Wernisaż, finisaż, spektakl i warsztaty. Dzieje się w Muzeum Śląska Opolskiego – zapewnia Michał Grocholski z Działu promocji MŚO.
Już 5 września, w ramach Kulturalnego Czwartku, wszystkie obiekty muzeum będą dostępne dla zwiedzających za darmo. To doskonała okazja, aby bliżej zapoznać się z bogatą ofertą muzeum.
Tego samego dnia, o godzinie 10:00, odbędzie się wyjątkowe wydarzenie skierowane do seniorów – warsztaty i oprowadzanie pod tytułem „Wszystkie drogi prowadzą do…muzeum”. Tematem przewodnim spotkania będzie „Artystyczna serenada: Malowanie na szkle”, które odbędzie się w głównym gmachu muzeum przy ul. Mały Rynek 7. Niestety, wszystkie miejsca na to wydarzenie zostały już zarezerwowane.
O godzinie 14:30 w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego przy ul. Ozimskiej 10 odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy poplenerowej zatytułowanej „Śladami Jana Cybisa”. Wstęp na wystawę jest wolny, a odwiedzający będą mieli okazję podziwiać prace młodych artystów, uczniów opolskiego liceum plastycznego, inspirowanych twórczością Jana Cybisa.
Na godzinę 16:30 zaplanowany jest pożegnanie wystawy czasowej „Solenie kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Marca”. Po oprowadzaniu kuratorskim, prowadzonym przez Małgorzatę Goc i Piotra Grzelaka, odbędzie się spektakl „Kury”, inspirowany utworem Sławomira Mrożka „Serenada”, przygotowany przez Grupę Teatralną NA PODDASZU. To ostatnia szansa, aby zobaczyć tę wystawę, a wejściówki na finisaż można nabyć w kasie głównego gmachu Muzeum Śląska Opolskiego.
7 września, w sobotę, muzeum włącza się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa, organizując specjalne spektakle-oprowadzania pod tytułem „(nie)pokoje” w Kamienicy Czynszowej. Spektakle odbędą się zarówno w sobotę, jak i w niedzielę 8 września, a ostatnie wolne miejsca można rezerwować w kasie głównego gmachu muzeum.
Również w sobotę, 7 września, odbędą się warsztaty dla dzieci zatytułowane „Opolski szlak skarbów – tajemnice kupców opolskich”, prowadzone przez Agnieszkę Błażuk-Dworakowską z Działu Edukacji Muzealnej. Warsztaty odbędą się w głównym gmachu muzeum przy ul. Mały Rynek 7, a koszt udziału to symboliczna złotówka. Bilety można nabyć w kasie muzeum i na stronie muzeum.
Fot. Michał Grocholski