Graffi – pies służbowy z opolskiej Krajowej Administracji Skarbowej po trzynastu latach, odszedł na emeryturę. Jego umiejętności pomogły funkcjonariuszom w zwalczaniu przestępczości narkotykowej. Od teraz Graffi może również liczyć na wsparcie KAS.

Labrador Graffi przyszedł na świat w 2008 roku. Pies został wyszkolony jako pies do wyszukiwania narkotyków, a przygotowywanie go do służby rozpoczęło się kiedy był jeszcze szczeniakiem.

Jak wygląda „rekrutacja” psa do służby w KAS? – Wyborem psa zajmuje się Ośrodek Szkoleniowy w Kamionie, będący w strukturach Izby Administracji Skarbowej w Warszawie – odpowiada Agnieszka Jóźwin-Dalecka, rzeczniczka tej instytucji w Opolu. – To jedyny ośrodek szkolący zespoły kynologiczne w KAS.

W takim ośrodku zwierzę przechodzi testy przydatności do służby, sprawdzane są jego predyspozycje do współpracy i motywacja do zabawy. Bierze się też pod uwagę aspekty behawioralne. Jeśli psi kandydat przejdzie testy pozytywnie, wtedy jako szczeniak w wieku od 3 do 6 miesięcy kierowany jest do służby. A w wieku od 8 do 11 miesięcy pies wysyłany jest na szkolenie do ośrodka.

– Praca z Graffim opierała się na zabawie i przede wszystkim na doskonałych relacjach pomiędzy psem, a jego przewodnikiem, mł. aspirantem Robertem Pietryką, funkcjonariuszem Wydziału Realizacji Opolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Opolu – zapewnia pani rzecznik.

Doskonalenie umiejętności labradora trwało cały czas w trakcie służby, a nawet po jej zakończeniu, w domu pod okiem przewodnika. Pies służący w KAS mieszka w domu funkcjonariusza, z którym współpracuje.

Dzięki umiejętnościom Graffiego funkcjonariusze mogli ujawnić różnego rodzaju przestępstwa narkotykowe. Jego niezawodny nos „wywąchał” setki niebezpiecznych substancji.

– Graffi znalazł heroinę ukrytą w dnie walizki, marihuanę schowaną w wózku dziecięcym i kokainę ukrytą w termosie z kawą – relacjonuje rzeczniczka IAS. – 3000 tabletek ekstazy zapakowanych do kremu czekoladowego, amfetaminę w pieprzu i przyprawach ziołowych, marihuanę w prezencie świątecznym czy płynną amfetaminę w butelce plastikowej, która miała imitować wodę mineralną.

Psiak wywąchał też marihuanę i haszysz w opakowaniu po sokach do picia, znalazł amfetaminę ukrytą w futrynie w drzwiach i w kokpicie samochodu. Podczas zajęć edukacyjnych prowadzonych przez funkcjonariuszy z psem służbowym wywąchał marihuanę schowaną w bucie ucznia. W trakcie przeszukiwania posesji pomógł znaleźć marihuanę ukrytą w komputerze stacjonarnym. A to tylko niektóre z jego najciekawszych akcji.

Jak będzie wyglądać emerytura Graffiego?

Krajowa Administracja Skarbowa dba o swoich podopiecznych czworonogów, także kiedy przechodzą na emeryturę. Graffi do końca swoich zostanie ze swoim opiekunem mł. asp. Robertem Pietryką. Labrador ma też dożywotnio zapewnione środki finansowe na wyżywienie i opiekę weterynaryjną.

Na jego miejsce jest już kolejny pies – Hunter, który pełni służbę od 2019 roku, również wyszkolony w kierunku znajdowania narkotyków. Jego przewodnikiem ponownie zostanie mł. asp. Robert Pietryka.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze