Gdy dziś ktoś pisze o dawnych opolskich hotelach, czy może lepiej byłoby powiedzieć o zajazdach, bo nazwa hotel jest późniejsza, to wymienia się przede wszystkim hotele "Saski" i "Czarny Orzeł", a później "Form" i "Krug", ale jakoś nie wspomina się o "Trzech Koronach". Zawsze ciekawiło mnie, co jest tego przyczyną.

Nie wiem od kiedy w Opolu (Oppeln) działał zajazd "Trzy Korony" ("Drei Kronen"). Najstarsza znaleziona przez mnie informacja o nim, to ogłoszenie w gazecie z 18 września 1827 roku, w którym zawiadamiano o licytacji ruchomości (głównie tkanin), zapewne jakiegoś zbankrutowanego kupca. Miała się ona odbyć "in der Drei Kronen" czyli "w Trzech Koronach". Na ilustracji poniżej nazwę można przeczytać na początku drugiej linijki:

"Trzy Korony" istniały jednak wcześniej niż w 1827 roku, ale o ile wcześniej – nie wiem. Czy był w Opolu jeszcze starszy zajazd – też nie wiem. Nawet z "Trzema Koronami" miałem kłopot, aby ustalić, gdzie dokładnie znajdował się ten zajazd, bo wszyscy dawni ogłoszeniodawcy uważali, że jak się napisze "w Trzech Koronach", to więcej nie trzeba. Przecież wszyscy w maleńkim Opolu wiedzą, gdzie są "Trzy Korony".

Dopiero w ogłoszeniu z 1835 roku trafiałem na lepszą informację. Ogłoszenie także dotyczyło licytacji ruchomości (głównie mebli). Tym razem jednak ogłoszeniodawca był precyzyjniejszy. Określając miejsce licytacji napisał: "am Ringe gelegenen Gasthof zu den drei Kronen" (w drugiej linijce), czyli "przy Rynku położonym zajeździe Pod Trzema Koronami":

Wiedziałem więc już, że "trzy Korony" były przy Rynku. Ale Rynek jest duży. W którym dokładnie miejscu był ten zajazd? Miałem szczęście, bo 15 lipca 1858 roku pan Breslauer dał w gazecie takie ogłoszenie:

W tłumaczeniu na polski: Zmiana lokalu – Lokal mojej firmy będzie się znajdować teraz Rynek 38/39 w "Trzech Koronach". Skoro znamy już numer domu, to wystarczy sięgnąć do starego planu Opola z zaznaczonymi numerami domów. Mam taki z 1928 roku. Numeracja domów w Opolu zmieniała się wprawdzie kilka razy, ale Rynku to raczej nie dotyczyło. Poniżej fragment planu Opola z 1928 roku, obejmujący Rynek (Ring):

Numeracja domów w Rynku (Ring) zaczynała się tak jak dziś, od budynku mieszczącego kiedyś "Aptekę pod lwem". Oznaczyłem go czerwonym kółkiem. Numeracja okrążała Rynek, osiągając w miejscu oznaczonym niebieskim kółkiem nr 32. Dziś też budynek w tym miejscu ma adres Rynek nr 32. Mieści się w nim restauracja "Kubryk – tawerna podróżników". Jest to obecnie ostatni numer w Rynku, ale w 1928 tak nie było, bo do ratusza (Rathaus) dobudowane były domy.

Na fragmencie planu powyżej mamy obok ratusza domy o numerach od 33 do 36 a potem od 41 do 44. Numerów 38/39, czyli adresu "Drei Kronen" w 1928 już nie ma. I to zapewne jest wyjaśnienie, dlaczego ten zajazd zniknął z pamięci opolan. W 1928 roku był on już wyburzony. Puste miejsce po nim zaznaczyłem na planie żółtym kółkiem.

Kiedy dokładnie wyburzono "Trzy Korony" – nie wiem, ale zapewne się dowiem i uzupełnię wtedy ten tekst.

Na niedającej się przecenić stronie Fotopolska.eu znalazłem fotografię, która pochodzi z książki Urszuli Zajączkowskiej – "Ratusz w Opolu", wydanej w 2001 roku. Fotografia datowana jest na 1925 rok.

Z przodu widzimy na niej doklejone do ratusza budynki o numerach 33, 34, 35 i 36. Potem następuje przerwa w zabudowie. Przerwę tę zajmuje trawnik z drzewkami i jakiś mały obiekt. Za tą przerwą są budynki o numerach 41, 42, 43 i 44. Budynki o numerach 37-40 są już wyburzone. Jeśli przyjrzymy się oknom na bocznej ścianie budynku nr 41, to zauważymy bardzo białe ich obrzeża. Gdy robiono zdjęcie, to okna te były zapewne dość świeżo wykute.

Na stronie Fotopolska.eu znalazłem też pocztówkę, pokazującą tę samą stronę ratusza, ale widzianą od dzisiejszej ul. Koraszewskiego. Pocztówkę tę datowano na lata 1905-1909.

Na pocztówce nie ma już budynków o numerach 37-40. Jeśli datowanie pocztówki jest poprawne, to już ponad sto lat temu zajazdu "Trzy Korony" nie było.

Dziś na miejscu "Trzech Koron" jest ślizgawka, która dla zachowania tradycji mogłaby się nazywać "Trzy Korony".

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info