W gminie Niemodlin jest wzgórze, które na mapie gminy oznaczono jako atrakcję turystyczną i podpisano: "Najwyższe miejsce w Borach Niemodlińskich". Jest to też najwyższe miejsce w gminie Niemodlin. Ale czy jest ono także najwyższe w powiecie opolskim? 

To najwyższe miejsce w gminie Niemodlin znajduje się w pobliżu wiosek Grabin i Jakubowice. Niemieckie nazwy tych wsi to odpowiednio Grüben i Jakobsdorf. Podaję nazwy niemieckie, bo poniżej zamieszczam fragment mapy z 1912 roku (starszej nie znalazłem):

W 1912 roku droga z Niemodlina do Nysy wiodła przez środek Grabina. Dziś okrąża wieś. Na archiwalnej mapie ten nowy bieg drogi zaznaczyłem pomarańczowo-brązowym kolorem. Gdy jedziemy od Niemodlina w stronę Nysy, to po ok. 7 km trafiamy na skrzyżowanie. W lewo jest droga na Jakubowice, a w prawo na Grabin (stara droga). Miejsce zjazdu na Grabin zaznaczyłem czerwonym kółkiem. Niebieskie kółko to wyjazd starą drogą z Grabina w stronę Nysy.

Jeśli przegapimy pierwsze skrzyżowanie, to niecały kilometr dalej będzie kolejne. W prawo znowu będzie na Grabin, a w lewo na Łambinowice. Drogę w stronę Łambinowic zaznaczyłem zielonym kółkiem. Naszym zadaniem jest wjechać do Grabina i zaparkować tam auto, gdyż droga do najwyższego punktu gminy Niemodlin jest gruntowa. Ciągniki rolnicze radzą sobie na niej, ale autem próbować nie warto.

Na zamieszczonym wyżej fragmencie mapy najwyższy punkt jest przy dolnym brzegu, tam gdzie liczba 220 (oznacza ona 220 metrów nad poziom morza). Od skrzyżowania w środku Grabina do tego najwyższego punktu jest niemal kilometr. Początkowo wzdłuż tej drogi jest dużo drzew (na mapie kropki) a pod koniec mniej. Widać to także na zdjęciu poniżej. Zrobiłem je tak, by na horyzoncie widać było Grabin.

Najwyższe miejsce gminy Niemodlin jest tam, gdzie te dwa potężne drzewa na pierwszym planie. Droga w stronę Grabina biegnie do samotnego drzewa w oddali, a tam odbija nieco w lewo. Jej dalszy bieg pokazuje szpaler drzew.

Między ogromnymi drzewami, rosnącymi na najwyższym  miejscu gminy, stoi krzyż:

W sąsiedztwie tego krzyża jest wkopany w ziemię kamień, oznaczający najwyższy punkt. Na kolejnym zdjęciu z lewej widoczna jest belka krzyża a z prawej wspomniany kamień, nad którym umieściłem jego zdjęcie robione z góry i w powiększeniu:

I to jest już wszystko. Oznaczona na mapie atrakcja turystyczna, przez kogoś, kto nie ma tej mapy, nie zostanie nawet rozpoznana. Zadziwia brak nazwy tego wzgórza. Nazwy nie ma także na mapach z czasów niemieckich. A przecież nawet na dzisiejszej mapie gminy Niemodlin znajdziemy Tatarskie Wzgórza i Żelazne Góry. Dlaczego więc to najwyższe wzniesienie pozostaje bezimienne? Jest to tym bardziej ciekawe, że krzyż w tym miejscu zaznaczony jest już na mapie z 1912 roku, więc już wtedy było to miejsce szczególne.

Czy w całym powiecie opolskim jest jakieś wyższe miejsce? Jeszcze tego nie wiem. Jeśli ktoś wie, niech wpisze w komentarzu lub da znać mejlem na adres pod artykułem.

Z najwyższego miejsca nie wróciliśmy do Grabina, ale poszliśmy dalej w kierunku wsi Klucznik, której nie ma. Właściwie to powinienem powiedzieć, że poszliśmy w kierunku wsi Kleuschnitz, której też nie ma, ale przynajmniej kiedyś była, a Klucznika to praktycznie nigdy nie było. Wieś, której nie ma, zrobiła na nas duże wrażenie. Jest to miejsce dość niesamowite. Ale tekst o tym miejscu przygotuję na niedzielę (3 kwietnia).

beczka@ceti.com.pl

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info