Dziesięć gmin z województwa opolskiego podpisało dziś (4 marca) umowy dotyczące programu „Posiłek w szkole i w domu”. Program na lata 2019-2023 przewiduje wydatki z budżetu państwa w wysokości 2,76 miliarda złotych. Z projektu skorzysta aż 2478 gmin i prawie 1,2 mln osób.
Program „Posiłek w szkole i w domu” polega na wsparciu finansowym gmin. Darmowe posiłki, pomoc w dożywianiu mieszkańców, czy nawet doposażenie i poprawa standardu funkcjonalności stołówek to główne założenia projektu.
– Na terenie województwa opolskiego do programu, a dokładniej do pierwszego i drugiego modułu tzw. „oświatowego” zgłosiły się wszystkie gminy. Dla województwa opolskiego mamy 13 mln złotych. Program dedykowany jest potrzebującym. Dzisiaj jesteśmy już po podpisaniu umów, a już za chwilę pieniądze będą przelewane na konta gmin – informuje Violetta Porowska, wicewojewoda opolski.
Gorący posiłek dla wszystkich uczniów przygotowywany w szkolnej stołówce będzie zupełnie darmowy. Program dofinansuje również posiłki dowożone osobom dorosłym, które nie są w stanie same ich przygotować, ze względu na podeszły wiek czy niepełnosprawność. Te osoby mogą starać się o pomoc, składając wniosek do 30 kwietnia br. Wtedy środki finansowe zostaną przekazane już do końca czerwca.
– Każde dziecko w szkole otrzyma darmowy posiłek bez wyjątków. Jeśli natomiast chodzi o osoby dorosłe kryterium jest ustalone zapisami w ustawie o pomocy społecznej – poinformowała Violetta Porowska, wicewojewoda opolski – mówi.
– Istotą tego programu jest rzecz najważniejsza, czyli pomaganie wszystkim dzieciom, jak i osobom dorosłym, które samodzielnie tych posiłków nie mogą przygotować. Program „Posiłek w szkole i w domu” jak sama nazwa wskazuje jest dedykowana szkołom, po to by tworzyć nowe stołówki, a jeżeli już takie są to aby je zmodernizować i przede wszystkim przygotowywać jadalnie. Program dedykowany jest również osobom, które mieszkają samotnie, bądź nie są w stanie same przygotować sobie posiłków – dodaje.
Warto również podkreślić, że na Opolszczyźnie mieszka niemal 150 tys. osób w wieku od 3 – 18 roku życia i co 7 uczeń korzysta z dotowanych przez rząd obiadów.
Na podpisywaniu umów obecni byli: gospodarz spotkania Paweł Wąsiak, wójt gminy Łubniany; Daniela Schulz, kierownik Oddziału Budżetu Polityki Społecznej; Violetta Porowska, wicewojewoda opolski; Antoni Duda poseł na Sejm RP, Przemysław Zych, wiceprezydent Opola oraz przedstawiciele gmin, wójtowie, burmistrzowie z takich miejscowości jak: Brzeg, Lewin Brzeski, Namysłów, Nysa, Olesno, Pokój, Prudnik, Wołczyn.
Fot. Kinga Tokarz