Palmy to rockowo-popowa formacja, która wygrała opolskie eliminacje  do „Debiutów”. Przepustkę na 57. KFPP w Opolu zapewnił im utwór „Stare wieżowce”. Wrocławską grupę tworzą braci Lizińscy – Mateusz (wokal i gitara) i Łukasz (gitara), oraz basista Michał Zbąski i perkusista Łukasz Kowalczyk. 

Finałowych dziesięciu laureatów opolskich eliminacji do konkursu „Debiuty” oceniała dziennikarka Agnieszka Szydłowska, muzyk Błażej Król, manager Marek Całka oraz wicedyrektor NCPP Agnieszka Jurowicz.

CZYTAJ: Opole 2020. Premiery i Debiuty już bez tajemnic. Kto wystąpi na 57. KFPP?

Każdy juror wybrał trzy najlepsze piosenki. Największą ich punktów zdobył zespół Palmy z Wrocławia założony w obecnej formie w 2018 roku.

– Łączą przebojowość z melancholią.  Zespół jest dobrze zgrany, swobodnie i z dużym wdziękiem komponuje i wykonuje swoją muzykę – oceniała Agnieszka Szydłowska z „Trójki”.

Najwyższe noty przyznał piosence „Stare wieżowce” m.in. muzyk Błażej Król.

– Dobra nowoczesna produkcja. Sprytnie przemycono w utworze retro „patenty”. Dobra melodia. Ciekawy tekst – argumentował kompozytor, wokalista i autor tekstów znamy m.in. z przeboju „Te smaki i zapachy”.

Palmy na informację o przepustce na 57. KFPP nie kryły euforii.

– Opolska scena to idealna przestrzeń dla młodych muzyków, którzy mają do zagrania i powiedzenia czegoś  świeżego, tak po swojemu  – cieszy się mówi Łukasz Kowalczyk, perkusista grupy, który na festiwalu w Opolu debiutował trzy lata temu jako członek orkiestry festiwalowej. – „Debiuty” to dla takich grup jak nasza, czyli nieznanych w tzw. „mainstreamie” niepowtarzalna szansa. Organizatorzy koncertów i festiwali na ogół nie ryzykują zapraszaniem obcych kapel. Dla nas KFPP to szansa dać się poznać.

Oficjalnie wydali dwa utwory: „Stare wieżowce” i „Nie ma za co”. Trzeciego singla planują wydać lada dzień.

– Pomysły na pierwsze piosenki mieliśmy już dziesięć lat temu, dlatego materiału mamy na dwie płyty – śmieje się bębniarz Palm. – Obecnie przygotowujemy się do debiutu płytowego, ale nie spieszymy się. Zależy nam na jakości.

Na koncie pierwsze sukcesy

Palmy choć, pierwszy pełnowymiarowy i profesjonalny godzinny koncert dał zaledwie dwa tygodnie temu w Radomiu, ma już kilka osiągnięć.

– W listopadzie wygraliśmy festiwal piosenki „Korowód” w Krakowie. Wykonaliśmy „Stare wieżowce” oraz „Nie ma za co”, a w nagrodę mogliśmy zagrać te piosenki w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej– wspomina bębniarz.

Wszyscy muzycy mieszkają obecnie we Wrocławiu. – Każdy z nas przyjechał tu na studia i tak już zostało. Ja ze Szczecina, bracia Mateusz i Łukasz z Częstochowy a Michał z Nowej Soli – kończy Łukasz Kowalczyk.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.