DEKLARACJA O WYSOKOŚCI OPŁATY ZA GOSPODAROWANIE ODPADAMI KOMUNALNYMI

Zgodnie z Uchwałą nr II/15/2014 Rady Gminy Dobrzeń Wielki z dnia 11 grudnia 2014r. w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości z terenu Gminy Dobrzeń Wielki i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, mieszkańcy zobowiązani są do złożenia deklaracji do 14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca lub powstania na danej nieruchomości odpadów.

Wypełniając druk prócz podstawowych danych, należy również zaznaczyć sposób zbierania odpadów komunalnych (selektywny lub nieselektywny), rodzaj posiadanego pojemnika oraz liczbę osób zamieszkujących w danym gospodarstwie domowym.
Wysokość opłaty dla nieruchomości zamieszkałych ściśle uzależniona jest od ilości osób w gospodarstwie domowym oraz obowiązującej stawki, którą należy co miesiąc uiszczać na rachunek bankowy Gminy Dobrzeń Wielki lub w kasie urzędu. Warto zaznaczyć, iż mieszkańcem danej nieruchomości jest osoba posiadająca stałe lub czasowe zameldowanie, a także osoba, która zazwyczaj spędza w niej czas przeznaczony na odpoczynek, niezależnie od czasowych nieobecności związanych z np. wypoczynkiem lub urlopem.

W przypadku zmiany danych będących podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (np. ilości osób zamieszkałych, ilości pojemników na odpady komunalne itp.), właściciel nieruchomości jest obowiązany złożyć nową deklarację w terminie 14 dni od dnia nastąpienia zmiany. Opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi w zmienionej wysokości uiszcza się za miesiąc, w którym nastąpiła zmiana. W przypadku zmiany danych właściciela nieruchomości, niemających wpływu na wysokość opłaty (np. zmiana danych osobowych, zmiana adresu itp.) właściciel nieruchomości również jest obowiązany złożyć nową deklarację w terminie 14 dni od dnia nastąpienia zmiany.
Podczas składania deklaracji warto rozważyć, w jaki sposób mają być odbierane odpady. Często z powodu wygody, jak i nieświadomości wybierana zostaje opcja, w której to zrzekamy się segregacji. Poniżej przedstawiamy zarówno plusy, jak i minusy obu rozwiązań.

Każdy mieszkaniec gminy, który zobowiązuje się do segregacji, zostaje wyposażony bezpłatnie w worki: żółte przeznaczone na plastik, metal i odpady wielomateriałowe, zielone na szkło oraz niebieskie na papier. Od 2014 roku prowadzona jest również segregacja popiołów z pieca – w metalowych pojemnikach. Pamiętajmy, że każdy z Nas ma wpływ na środowisko, dlatego warto pamiętać o prawidłowej segregacji, która jednocześnie zmniejsza nasze koszty.               
Spółka Prowod dokłada wszelkich starań, aby zmniejszyć ilość odpadów zmieszanych w Gminie Dobrzeń Wielki, dlatego oprócz prowadzenia kampanii ekologicznych wyposażyła szkoły w pojemniki do selektywnej zbiórki. Pragniemy, by segregacja odpadów, była w naszej Gminie prostą czynnością – nawykiem, już od najmłodszych lat. Naszym celem jest osiąganie jak najwyższego poziomu prawidłowo prowadzonej selektywnej zbiórki odpadów.

 

 

 

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info