W październiku ZAKSA Kędzierzyn-Koźle wygrała derby po tie-breaku do 24 punktów. Tym razem by pokonać Stal Nysa wystarczyły jej już tylko trzy sety. Mecz odbył się 20 stycznia w Hali Nysa i był jednym z ośmiu strać 17. kolejki Plus Ligi.

Drugi w tym sezonie triumf w derbach pozwolił kędzierzynianom przybliżyć się do strefy gwarantującej udział w fazie play-off. Zajmują teraz 9. miejsce i mają 24 punkty, czyli tyle samo, co ósma Skra Bełchatów. Do owej fazy, a dokładnie jej ćwierćfinałów, wchodzi właśnie pierwsza ósemka. Na ten moment awans do niej miałaby zapewniony Stal Nysa, która plasuje się na 7. lokacie, posiadając tylko o punkt więcej od ZAKSY.

Dla gości pierwszy set był złym dobrego początkiem. To bowiem nysanie lepiej radzili sobie we wszystkich elementach gry, przez większość czasu prowadząc trzema punktami. Od rezultatu 7-4, aż do 20-18 pewnie zmierzała do triumfu. Wtedy jednak ZAKSA wywalczyła siedem „oczek” z rzędu, co dało jej  wynik 20-24 i piłkę setową. Olbrzymi wpływ na taki stan miało kilka asów serwisowych Łukasza Kaczmarka z rzędu. Przyjezdni zatriumfowali 25-21.

W drugiej odsłonie ZAKSA kontynuowała swoją dobrą passę i od samego początku dominowała. Po zdobyciu pierwszych dziesięciu punktów wygrywała już 10-6, a w dwóch najlepszych momentach miała bezpieczny dziewięciopunktowy zapas: 20-11 i 21-12. Końcówka była już jednak wyrównana i od tamtej chwili kędzierzynianie wywalczyli 4, a nysanie 5 punktów. To z kolei poskutkowało wynikiem 25-17 dla tych pierwszych.

Trzeci set okazał się decydujący i był kolejnym, w którym rządziła ZAKSA. Jednak nie dyktowała warunków przez cały czas – Stal również miała swoje chwile, prowadząc 2-1 i 13-12. Czterokrotnie też wyrównywała, ustalając rezultaty: 1-1, 7-7, 12-12 i 19-19. O zwycięstwie 3-0 kędzierzynian zadecydował natomiast wynik 25-22, który zakończył trzecią odsłonę i drugie w sezonie siatkarskie derby Opolszczyzny.

Kolejne ligowe starcie Stal Nysa rozegra w środę (24 stycznia) w Bełchatowie. O godz. 15.45 zmierzy się tam ze Skrą. ZAKSĘ natomiast czeka domowy pojedynek z AZS-em Olsztyn, który odbędzie się w czwartek (25 stycznia) – również o godz. 15.45. W najbliższym czasie kędzierzynianie wystąpią też w barażach o ćwierćfinał Ligi Mistrzów. Pierwsze spotkanie rozegrają między 30 stycznia a 1 lutego, zaś rewanż między 6 a 8 lutego. Ich rywalem będzie turecki Halkbank Ankara.

Stal Nysa – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0-3
(21-25, 17-25, 22-25)