Warsztaty pod kierunkiem polskich i ukraińskich twórców odbyły się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Na rozpoczęcie Dni Ukraińskich otwarto również wystawę tradycyjnych strojów ukraińskich. Można ją oglądać w galerii na pierwszym piętrze w MBP.

W malowaniu wzorów ukraińskich na drewnie i porcelanie przez artystów z Ukrainy udział wzięło kilkadziesiąt osób w tym 5-letni Jaś i jego starsza siostra Asia.

– Fajnie się malowało te kwiatki. W końcu można było do woli wykorzystać swoje pomysły – cieszył się chłopczyk.

CZYTAJ: Dni Ukraińskie w Opolu. Przez kulturę i tradycję chcą integrować opolan i Ukraińców [WIDEO]

W twórczych staraniach towarzyszyła dzieciom mama, opolanka z ukraińskimi korzeniami.

– Zainteresowały mnie te zajęcia, tym bardziej, że w moich żyłach płynie ukraińska krew ze strony babci. Nie znam zbyt dobrze tych tradycji i kultury. Uznałam, że warto się tu pojawić z dziećmi – mówiła Małgorzata Supruniuk.

– Dowiedziałam się tu między innymi tego, że wzornictwo ukraińskie cechuje się wymyślonymi motywami kwiatowymi. Powstają więc bajeczne wzory, takie jakie podsunie nam wyobraźnia. Bardzo nam się podoba ta impreza i skorzystamy z innych atrakcji.

O tym, jak poprawnie tworzyć ukraińskie motywy opowiadała ukraińska artystka, Olga Shylenko z Kijowa, mieszkająca od siedmiu lat w Opolu, absolwentka Wydziału Sztuki na UO.

– Na co dzień prowadzę warsztaty ceramiczne. Dziś próbujemy wykonać ludowe ukraińskie wzory, które nazywają się petrykiwka od nazwy wioski mieszczącej się w centralnej Ukrainie – tłumaczyła artystka.

– Nasz wzór jest bardzo charakterystyczny. Malujemy głównie kwiaty, ale wymyślone. To podstawowa zasada. Nasze wzory muszą być również bardzo kolorowe, radosne i fantazyjne. Nie używamy koloru czarnego. Rzadziej maluje się panny, zwierzątka i inne elementy.

CZYTAJ: Danuta Jazłowiecka: Musimy obronić przewagę opozycji w Senacie [ROZMOWA]

We wtorek w MBP przy Minorytów od godz. 16.00 można będzie stworzyć tradycyjne ukraińskie rękodzieło, odbędzie się również spotkanie z blogerką Helen Mazanovą opisującą życie w Opolu, a także z Pawlem Denisovem, założycielem grupy na FB – „Ukraińcy w Opolu”. Pełny program na stronie biblioteki.

Fot. Anna Konopka

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.