Wspaniałe ceglane wieże będące dzisiaj historyczną atrakcją miast, kiedyś pełniły niezwykle istotną funkcje dla mieszkańców-mowa o tzw. Wieżach Ciśnień, której przykład możemy zobaczyć w mieście Opolu vis a vis wejścia na stadion OKS Odry.
Na czym polegała rola tych obiektów? – wieża wodociągowa bądź wodna była niegdyś miejscem, które powodowało, że ciśnienie wody było stabilizowane nadto pokrywały chwilowy wzrost zapotrzebowania na wodę w mieście – wysokie wieże budowano po to, żeby zbiornik wody był ponad odbiorcami.
Na ogół wieże te zapewniały zapotrzebowanie na wodę w przypadku większego zużycia, a w razie pożarów były niezbędnym zbiornikiem zapewniającym strażakom wodę do gaszenia.
Przykład wieży w Opolu jest wręcz sztandarowy – neogotycka budowla z 1896 roku zachowała pierwotny kształt do dzisiaj – ciekawostką jest, że w pełni funkcjonowała do 2009 roku.
Sama wieża posiada 51,3 m wysokości oraz zbiornik stalowy o pojemności 750 m³, wyróżnia się piękną sylwetą i bogatym zdobnictwem, charakterystycznym dla końcowej fazy XIX-wiecznego eklektyzmu.
Wpisana jest na listę zabytków miasta Opola, dodatkowo została uhonorowana nagrodą „Zabytek zadbany”.
Obecnie znajduje się pod nadzorem WiK Opole – jeśli byliby zainteresowani Państwo zwiedzaniem wieży, jest taka możliwość tylko w grupach zorganizowanych maksymalnie do 12 osób w godzinach 11-13 w tygodniu po uprzednim zgłoszeniu – zwiedzanie tylko i wyłącznie z przewodnikiem szczegóły pod adresem mailowym j.szczepankiewicz@wikopole.com.pl.
Źródło informacji:
https://wikopole.com.pl/70/zwiedzanie-wiezy-cisnien.html
fot. https://dolny-slask.org.pl/729148,foto.html?idEntity=511371
Jeden komentarz
Wieża Ciśnień w Rybniku
https://rybnik-moje-miasto.blogspot.com/2019/11/wieze-cisnien-w-rybniku.html